Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate pensiona fara penalizare ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate pensiona fara penalizare ?

Buna ziua. As avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: Am o ruda apropiata (barbat), e din Tg. Mures, nascut in ianuarie 1960, are in momentul de fata 39 ani vechime in munca. Cand se poate pensiona fara nicio penalizare ?

Adresez aceasta intrebare deoarece potrivit Legii 263/2010 ar putea sa se pensioneze pt. limita de varsta in 2025 si anticipat in 2020, fara penalizare deoarece pana atunci ar avea si 8 ani peste stagiul complet de cotizare (35+8=43).
Dar...ceeace ma incurca este art. 65 alin. 5 din Legea 263/2010, asa cum a fost modificat prin Legea 142/2016, care spune: " „(5) Persoanele care au locuit cel puțin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă datorită extracției și prelucrării minereurilor neferoase cu conținut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, a pulberilor metalice, precum și a emisiilor de amoniac și derivate, respectiv Baia Mare, Copșa Mică, Zlatna și Târgu Mureș, pe o rază de 8 km în jurul acestor localități, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4)”. Asta ce ar insemna ? Ca din cei 65 de ani s-ar scadea 2 ani si apoi 5 ani (deci in total cu 7 ani anticipat partial) fara ca pt. 2 ani sa se aplice penalizarea ? si astfel sa se poata pensiona in 2018 fara nicio penalizare ? Deci, cum am zis mai sus, in ce an si luna se poate pensiona fara penalizare ? E corect ca a pus acea modificare la capitolul "Pensie anticipata partiala" unde se aplica penalitati desi in alin. 5 modificat spune "fara penalitati" ?
As aprecia daca cineva m-ar putea lamuri, multumesc anticipat.
Pilu, utilizator
Pensie anticipata(fara penalizare) la 60 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala fara penalizare la 63 de ani.
Multumesc domnule Carp Mircea dar tot nu imi este clar deoarece spuneti ca se poate pensiona anticipat fara penalizare la 63 de ani. Dar pensia anticipata partiala se cuvine "persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani". Or, in cazul de fata, stagiul complet de cotizare este depasit cu 8 ani deja cand omul a implinit 60 de ani, atunci nu se incadreaza la pensie anticipata, de ce sa mai astepte pana la 63 de ani ca sa fie fara penalizare cand omul deja cand implineste 60 de ani este fara penalizare. Ceeace m-ar fi interesat pe mine in mod deosebit era, daca nu se poate pensiona mai devreme de 60 de ani, respectiv la 58, avand in vedere art. 65 alin. 5 din Legea 263/2010, asa cum a fost modificat prin Legea 142/2016, deoarece persoana respectiva locuieste in Tg. Mures de 40 de ani. Multumesc oricum :)
Legea 263/2010

Articolul 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare

Articolul 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare

Varsta standard 65 - 5 = 60
Daca va depasi stagiul complet cu peste 8 ani, atunci pensie anticipata(fara penalizare).
In acest caz pensia anticipata partiala de la 63 de ani se exclude.
Dar mai sus ati spus ca se poate pensiona anticipat partial fara penalizare la 63 ani "Pensie anticipata partiala fara penalizare la 63 de ani". Acuma spuneti ca "In acest caz pensia anticipata partiala de la 63 de ani se exclude". Nu va suparati, incerc sa inteleg dar nu reusesc, poate nu pricep ceva, nu stiu...multumesc oricum.
Ati spus ca va indeplini conditia de stagiu pentru pensie anticipata(stagiul complet + 8 ani).
In acest caz veti avea dreptul la pensie anticipata(fara penalizare) la 60 de ani.
Pensia anticipata partiala fara penalizare va fi la 63 de ani.
Ce pensie fara penalizare este cea mai repede posibila ?
Pensia anticipata(fara penalizare).
Din acest motiv am spus ca pensia anticipata partiala este exclusa.