Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TRANZACTIE CONTR VANZ-CUMP INTRE TATA SI FIICA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TRANZACTIE CONTR VANZ-CUMP INTRE TATA SI FIICA

As dori sa stiu daca este posibil ca,tatal sa vanda fiicei un imobil cu contr vanz-cump la notar,sub pretul grilei,iar taxele si impozitul la notar sa fie calculate la pretul din contract?! Am auzit ca,fiind o tranzactie intre parinte-copil,acest lucru ar fi posibil..?!Exista o lege in care sa se specifice aceasta speta??
codul fiscal art 111
(4) Impozitul prevăzut la alin. (1) şi (3) se calculează la valoarea declarată de părţi în actul prin care se transferă dreptul de proprietate sau dezmembrămintele sale. În cazul în care valoarea declarată este inferioară valorii minime stabilite prin studiul de piaţă realizat de către camerele notarilor publici, notarul public notifică organelor fiscale respectiva tranzacţie.