Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozit daca ai amenzi neachitate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozit daca ai amenzi neachitate

Buna seara,

In momentul de fata daca depun bani in cont cei de la taxe scad amenzile mai intai si impozitele raman ca fiind neachitate.
Avand in vedere ca pt unele amenzi sunt in litigiu, cum pot face plata doar a impozitului ?

Exista legislatie care sa ma ajute?

Multumesc
CPF precizeaza:

ART. 165 Ordinea stingerii obligațiilor fiscale
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cazul creanțelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenționale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligație fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plății taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36.