avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accesul public la dosarele penale finalizate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accesul public la dosarele penale finalizate

Buna ziua,

Din arhiva instantelor judecatoresti se pot elibera doare penale care nu mai sunt pe rol?
Sunt interesat sa citesc diverse dosare penale fara a avea o in vedere o persoana anume.
In lipsa unui numar de dosar(ori a altor detalii) in ce masura pot face o copie a unui dosar aleatoriu?

Cel mai recent răspuns: Marius65656598 , utilizator 07:34, 5 Septembrie 2016
Buna ziua,
Fara a fi parte sau aparator intr-un dosar nu aveti acces la el.
Cu atat mai putin sa faceti copii.
Fara a avea un numar de dosar cum ar putea fi gasit in arhivele in care sunt mii si mii de dosare?
De exemplu pe site-ul " Portal.just.ro " in stanga sunt numere de dosare (Ex: 23631/301/2016 ) .

Ma gandeam ca puteam sa modific cifrele aleatoriu pentru a trece in cerere un numar de dosar .

Acum realizez erorile in gandirea mea si faptul ca nu se poate elibera un dosar.

Daca eram jurnalist aveam access la anumite dosare?Aveam mai multe drepturi?

Va multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat!
Ca jurnalist ati fi avut acces la dosare.

Avocatii pot ajunge sa studieze dosarele pe diverse motive.

Justitiabilii au numai dreptul de a lua la cunostiinta de hotararile pronuntate care, conform legii, se pronunta in mod public.

Este insa greu de spus daca ati avea acces doar la dispozitiv sau la intreaga hotarare judecatoreasca motivata.
Este o discutie complicata sub aspect juridic...
Domnul Lascoschi ,va multumesc foarte mult pentru raspuns .
Sunt lamurit in totalitate in privinta accesarii dosarelor.

Dumneavoastra si Domnul Kiritescu m-ati ajutat enorm.

Va doresc o dimineata frumoasa amandurora !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedumerire in legatura cu apelul LaviniaMM LaviniaMM Buna ziua! Am si eu o nedumerire. De curand o cunostiinta de a mea a avut parte de o urmarire penala si in consecinta si de o judecata. In data de 6 ... (vezi toată discuția)
Condamnat sau nu ovi06600 ovi06600 Bunaziua ? Sunt plecat de 14 ani din Romania , sunt interesat cum pot afla daca in urma unor procese derulate am fost condamnat sau nu ? Astept un raspuns , ... (vezi toată discuția)
Procedura post-nup, admitere studiere dosar penal caroll caroll Buna ziua. Am solicitat aprobare Parchetului, pentru studierea dosarului de cercetare penala, in care am avut calitatea de parte vatamata, la un an dupa ... (vezi toată discuția)