Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prin demisia cu acordul partilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prin demisia cu acordul partilor

Buna ziua am nevoie de un raspuns...
prin demisia cu acordul partilor se poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Nu exista demisie cu acordul partilor.

Fie c.i.m. a incetat prin demisie, fie cu acordul partilor.

Incetarea c.i.m. cu acordul partilor, prin demisie, prin desfacerea disciplinara a c.i.m. etc. nu da posibilitatea sa beneficieze de indemnizatia de somaj, intrucat acestea sunt considerate motive imputabile salariatului.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nici prin demisie, nici prin acordul partilor nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.