Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... emitere chitante
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

emitere chitante

Brusc administratorul a renuntat la chitantele tipizate personalizate speciale pt. asoc. de proprietari si emite chitante redactate la PC si printate la imprimanta sub forma unor fluturasi.Motivul reducerea efortului completarii cu date a volumului mare de chitante separate pt.fiecare ap. Nu exista nici o decizie a CE sau hot. a AG in acest sens.Este incalcata vreo dispozitie a legii in acest fel?
Hotararea inlocuirii chitantierelor ,nu poate apartine exclusiv administratorului de imobil,care in calitate de angajat al asociatiei de proprietari,este factor executional
Hotararea inlocuirii chitantierelor tipizate,reprezinta decizia comitetului executiv
Atat timp cat documentul justificativ redactat la PC contine elementele de identificare,este inregistrat succesiv si cronologic in evidenta asociatiei de proprietari nu sunt probleme
Am precizat ca nu exista o asemenea hotarare a com.ex. in acest caz sant "probleme" sau nu?
Repet,administratorul de imobil nu poate hotari de la sine putere inlocuirea documentelor asociatiei de proprietari
Clarificati problema direct cu reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie -care ar trebui sa cunoasca motivarea,eventuala eficienta care a condus la inlocuirea chitantelor tipizate
Atat timp cat chitante redactate la PC si printate la imprimanta,contin datele necesare pentru a fi apreciate documente justificative pentru operatiile financiare ale asociatiei de proprietari,nu sunt probleme
Conform art 22, alin 6, 7 si 8 din HG 1588/2007 (si presupunand ca indepliniti conditiile mentionate), administratorul este responsabil de decizia asupra formularelor folosite, atat timp cat acestea indeplinesc conditiile legale (alin. 8).

Discutii ar putea incapea doar daca ar exista o hotarare a Adunarii Generale sau o decizie a Comitetului Executiv care precizeaza in mod specific folosirea unui anumit tip de formular, pentru ca aceasta hotarare, conform art 26 din L230/2007, ar trebui pusa in practica pana la o eventuala decizie de suspendare a ei in justitie.
gambette a scris:
Este incalcata vreo dispozitie a legii in acest fel?

Nu este incalcata nici o dispozitie a legii. Nu mai sunt obligatorii de mult timp chitantele ca "formulare cu regim special", nu mai este obligatorie stampila ....

Adriantot, moderator