Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

La calcularea ICCse ia in calcul diurna??????Exemplu salariu lunar net4629+66ron/zi diurna lunar1980 activitatea firmei se desfasoara in Franta...deci la calcularea indemnizatiei de crestere a copilului se ia in calcul diurna??
Art.76 C.fisc.
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
k) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, altele decât cele acordate pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, pentru partea care depășește plafonul neimpozabil stabilit astfel:
(i) în țară, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizație, prin hotărâre a Guvernului pentru personalul autorităților și instituțiilor publice;

(ii) străinătate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurnă prin hotărâre a Guvernului pentru personalul român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar.

Prin urmare, diurna este considerata venit asimilat salariului numai pentru partea care depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit prin Hotărâre a Guvernului .
In aceste conditii, diurna se va lua in considerare la calculul indemnizatiei CCC.

Pentru stat membru UE , limita până la care nu se reţin contribuţii şi impozit este 35 euro x 2,5 = 87.5 euro/zi de delegare.

In speta, valoarea de 66 lei/zi nu se va lua in considerare la calculul indemnizatiei CCC.