Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Reziliere contracte de telefonie mobila înainte de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Reziliere contracte de telefonie mobila înainte de expirarea perioadei contractuale

Bună ziua!Întrebarea mea se refera la aceste rezilieri ale contractelor de telefonie mobila înainte de expirarea perioadei contractuale. Este adevărat ca dacă pur și simplu nu mai poți plăti abonamentul de telefonie mobila poți renunța fără sa mai plătești taxa de reziliere impusa de ei?
Da ! Instantele de judecata prin jurisprudenta au impus operatorilor de telefonie mobila sa elimine acele clauze abuzive prin care,daca pleci de la ei si denunti unilateral contractul trebuie sa platesti o suma de bani care sa le acopere cheltuielile. Ei spun... niste cheltuieli interne, nu le definesc"
De exemplu, anumite clauze din contractele de telefonie mobila ii cer consumatorului sa "plateasca in caz de reziliere inainte de termen, o suma fixa, egala cu valoarea abonamentului inmultit cu numarul de luni ramase din contract".
Cine a semnat pentru 2 ani si vrea sa renunte dupa 6 luni, este obligat sa plateasca abonamentul pentru restul de 18 luni, adica circa 270 de euro.
O alta clauza abuziva este aceea care cere despagubiri in suma fixa pentru rezilierea contractului inainte de termen.