Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean rus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean rus

Buna ziua,
Ma confrunt cu situatia de a angaja un cetatean rus.
Pentru functia pe care urmeaza a fi incadrat: necesare studii medii.
Am obtinut lista cu documentele pe care trebuie sa le pregatesc pt IGI, in vederea obtinerii autorizatiei de lucru. Daca v-ati confruntat cu aceasta situatie, mi-ar fi de folos anumite informatii.
Intrebarile mele:
- Cererea motivata - o face viitorul angajat sau angajatorul?
- Imputernicire legala pt angajator - pt ce anume?
- Adeverinta de la somaj din care sa rezulte ca nu exista persoane aflate in cautarea unui loc de munca (functia in cauza) - cand anume o solicit?
- Dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant -> e ziarul unde am anuntat faptul ca dorim sa facem angajarea pe postul respectiv?
- Atestatul de recunoastere a studiilor. Putem face noi, in calitate de angajatori, solicitarea privind echivalarea studiilor, la Ministerul Educatiei de care apartinem? Si ce acte trebuie depuse in vederea acestei echivalari?

Daca mai sunt si alte informatii de ajutor, va rog sa mi le comunicati.

Din experienta proprie, cat poate sa dureze intocmirea dosarului si eliberarea autorizatiei de munca?

Multumesc frumos!
Loredana_84 a scris:

......
Intrebarile mele:
- Cererea motivata - o face viitorul angajat sau angajatorul?
- Imputernicire legala pt angajator - pt ce anume?
- Adeverinta de la somaj din care sa rezulte ca nu exista persoane aflate in cautarea unui loc de munca (functia in cauza) - cand anume o solicit?
- Dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant -> e ziarul unde am anuntat faptul ca dorim sa facem angajarea pe postul respectiv?
- Atestatul de recunoastere a studiilor. Putem face noi, in calitate de angajatori, solicitarea privind echivalarea studiilor, la Ministerul Educatiei de care apartinem? Si ce acte trebuie depuse in vederea acestei echivalari?

Daca mai sunt si alte informatii de ajutor, va rog sa mi le comunicati.

Din experienta proprie, cat poate sa dureze intocmirea dosarului si eliberarea autorizatiei de munca?

Multumesc frumos!

1. Angajatorul va obtine avizul de angajare de la formatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care are sediul social.

2. Cererea motivata o face angajatorul si nu viitorul salariat.

3. Angajatorul este o persoana juridica, iar reprezentantul sau este o persoana fizica pentru care se va elibera o imputernicire de reprezentare la IGI.

4. Adeverinta eliberata de agenţia pentru ocuparea forţei de munca în a carei raza
teritorialã aveti sediul, cu privire la forta de munca disponibilã pentru locul de munca vacant comunicat de angajator potrivit dispoziţiilor legale, cu cel mult 60 de zile anterioare depunerii cererii.

5. Dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant este ziarul de larga circulaţie unde ati publicat anuntul de angajare.

6. Dosarul astfel întocmit se depune la Registratura ministerului, în programul de lucru cu publicul, de luni până vineri:
Luni, Marţi, Miercuri şi Joi, între orele 09:00-11:00 şi 14:00-16:00
Vineri, între orele 09:00-11:00

sau prin poştă, către Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor, la adresa:
Registratura Ministerului Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice
Str. Spiru Haret, nr. 10, Sector 1, 010176 Bucureşti

Ridicarea atestatelor de recunoaştere se face numai în baza împuternicirii (delegaţie) din partea firmei.

Detalii gasiti privind ce acte trebuie sa depuneti gasiti aici :
[ link extern ]

edit later :
Durata procedurii de recunoaştere va fi de 30 zile, de la data depunerii dosarului complet.

Inspectoratul General pentru Imigrari solutioneaza cererea pentru eliberarea avizului de angajare in termen de 30 de zile de la data inregistrarii acesteia. In cazurile in care sunt necesare verificari suplimentare, termenul poate fi prelungit cu cel mult 15 zile.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru clarificari!nAm citit in amanunt lista in cauza, cu documentele in vederea recunoasterii studiilor, insa nu sunt in clar cu apostila de la Haga. nAvand in vedere ca viitorul angajat are cetatenie rusa, este necesara aceasta apostila?nAm vazut ca Federatia Rusa se afla printre statele cu care Romania are incheiate conventii, care prevad scutirea de orice legalizare si nu stiu daca o include si pe aceasta?nDaca e necesara apostilarea, aceasta se face in tara care a emis document.
Pentru pentru documentele Rusia nu este necesara apostila sau supralegalizarea.

Fed. Rusa este stat semnatar a Convenţiei de la Haga din 5 octombrie 1961 .

CONVENTIE din 5 octombrie 1961 cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine
art.3
Singura formalitate care ar putea fi ceruta pentru a atesta veracitatea semnaturii, calitatea în care a actionat semnatarul actului sau, dupa caz, identitatea sigiliului sau a stampilei de pe acest act, este aplicarea apostilei definite la art. 4, eliberata de catre autoritatea competenta a statului din care emana documentul.

Totusi formalitatea mentionata în alineatul precedent nu poate fi ceruta atunci când fie legile, regulamentele sau uzantele în vigoare în statul în care actul urmeaza sa fie prezentat, fie o întelegere între doua sau mai multe state contractante o înlatura, o simplifica sau scuteste actul de supralegalizare.
Va multumesc frumos!
Revin cu alte neclaritati.
Am obtinut recunoasterea studiilor, asa ca, pot concepe dosarul pt obtinerea avizului de munca.
Probabil ca ce intreb sunt niste banalitati, dar care ma impiedica sa intocmesc actele necesare:
1. Declaratia pe proprie raspundere ca viitorul salariat e apt de munca + ca are cunostinte minime de limba romana.. Ce fac daca acesta nu stie nici macar minimul de limba romana?
Il pun sa faca declaratia in limba lui materna si o traduc (eventual si legalizez)? Pt ca oricum, ma gandesc ca declaratia respectiva nu trebuie facuta in limba romana de acesta..
2. CV-ul il am in engleza. Il traduc si legalizez sau doar traduc?
3. Referitor la ziarul in care am publicat anuntul cu postul vacant..daca public acest lucru, cu siguranta ca firma va fi cautata, in vederea ocuparii postului. E doar o pura formalitate, acest anunt? Si nu mai intereseaza pe nimeni de la IGI daca am fost contactata ca firma de oameni care indeplineau conditiile sa ocupe acest post? Voi pune niste conditii specifice si astfel sper sa restrang nr. candidatilor, dar totusi, exista posibilitatea sa fie si unele persoane care sa indeplineasca aceste conditii.

Multumesc!