avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli de intretinere in lipsa de acasa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli de intretinere in lipsa de acasa

Am lipsit din locuinta cateva luni si am facut o cerere de scoatere de la intretinere. Zero persoane sa puna.
Vad cu stupoare ca au pus zero persoane insa cheltuieli tot exista si cam la fel cu atunci cand sunt acasa!!!
Cum vine asta? E legal asa ceva? Ce pot face in caz ca nu e legal?
Daca omul nu e acasa de ce sa plateasca?
Va rog sa imi spuneti ce anume cheltuieli se pun, dupa lege, cand nu esti acasa, la intretinere.
Multam.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 20:26, 8 Septembrie 2016
Pai de ce ar fi fost puse consumurile individuale contorizate la intretinerea blocului?
Ce e individual contorizat e si individual facturat. Cel putin pe strada mea, asa e.
KLTM a scris:
Va rog sa imi spuneti ce anume cheltuieli se pun, dupa lege, cand nu esti acasa, la intretinere.

Pentru lunile cand nu sunt persoane in apartament, proprietarul este pus la plata tuturor cheltuielilor prevazute de lege, cheltuieli normale, mai putin acele cheltuieli care se repartizeaza pe numar de persoane. Aceste cheltuieli sunt:
- consumul comun de energie electrica (iluminat casa scarii si energia pentru functionarea liftului)
- cheltuieli cu salubritatea (gunoiul preluat de la bloc de firmele de salubritate)
- gazul metan daca acesta este la comun, daca nu aveti contor separat pe fiecare apartament.
Gasiti aceste prevederi in HG 1588/2007 de la art. 32 la art 56.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condominiu bloc proprietate personala ContSters429712 ContSters429712 Buna ziua ! Imi spune-ti va rog ce se întâmplă in momentul in care plec din apartament pentru o perioada nedeterminata. Care sunt obligațile mele de plata ... (vezi toată discuția)
Asociatii de proprietari/ intretinere maxemilian maxemilian Buna ziua, Va rog, sa-mi spuneti ce cheltuieli ale Asociatiei de Proprietari nu ar trebui sa le platesc daca nu locuieste nimeni in apartament. Mentionez ... (vezi toată discuția)
Verificare gaze, cheltuială împărțită pe cota-parte indiviză. e corect? valcosta valcosta buna ziua.la noi in bloc sa efectuat verificarea periodica la gaze in apartamente.gazele sunt la pausal.cheltuiala a fost impartita pe cota parte indiviza, va ... (vezi toată discuția)