Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis deteriorat cu risc de prabusire si pagube in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis deteriorat cu risc de prabusire si pagube in casa pe timp de ploaie

Buna ziua,

De ani buni prin acoperisul blocului se infiltreaza apa (este bloc cu acoperis si pod) iar unele grinzi din lemn au putrezit, au pleznit si o parte din acoperis practic sta sa cada. La o eventuala prabusire, s-ar pune in pericol viata celor ce sunt pe trotuar, si posibil avarierea masinilor parcate langa bloc.

Deoarece grinzile s-au lasat, a inceput sa intre din ce in ce mai multa apa in pod, iar pana la urma a ajuns si la mine in apartament (fiind la ultimul etaj). In ultimii ani mm tot avut galeti in pod, dar acum ploua atat de rau incat nu se mai poate. Am facut nenumarate sesizari scrise si verbale la administrator/presedinte dar fara niciun rezultat.

Anul acesta la o ploaie mai mare, a intrat suficient de multa apa cat sa deteriorize tavanul si peretii in mai multe locuri (bine ca am fost acasa si am pus mai multe galeti in pod), dar am fost despagubit de firma de Asigurari. Daca m-as apuca de reparatii m-as lovi de aceeasi problema in cazul unei alte ploi mai puternice.

Am vorbit cu o firma sa vina sa evalueze costul reparatiilor, sa le fac si sa pun asociatia sa plateasca. De la administratie am raspuns ca eu nu pot face nimic deoarece este parte comuna si trebuie sa fie locatarii de acord, iar locatarii nu sunt de acord sa dea bani.

Ce pot face, deoarece sunt satul sa stau sa golesc galeti la fiecare ploaie, sa nu mai zic daca doamne fereste se prabuseste acoperisul si mai cade peste cei care merg pe trotuar......

Multumesc.
Bogozaur a scris:

. De la administratie am raspuns ca eu nu pot face nimic deoarece este parte comuna si trebuie sa fie locatarii de acord, iar locatarii nu sunt de acord sa dea bani.

Raspunsul care vi s-a dat ,demonstreaza ca acela care a avansat acel raspuns nu stapaneste dispozitiile in vigoare
Deoarece acoperisul/podul este parte comuna,conform dispozitii in vigoare,responsabil pentru intretinerea si reparatia partii comune este exclusiv asociatia de proprietari-indiferent de vointa,dorinta proprietarilor
HG nr 1588/2007
SECTIUNEA a 4-a Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
ART. 43 Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate comuna. ART. 44 (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna

Trebuie sa realizati ca valoarea executiei unui acoperis nou,implica fonduri apreciabile,pe care exista posibilitatea ca asociatia de proprietari sa nu le detina
Executarea de reparatii parti comune trebuie sa fie hotarata de adunarea generala,care poate dispune inclusiv sursa de finantare
Dv ar trebui sa solicitati oficial presedintelui de asociatie sa introduca pe ordinea de zi a adunarii generale-cand va fi convocata ,pentru a se analiza situatia ,existenta inundatiilor
,prejudiciile cu care in mod repetat v-ati confruntat,astfel incat sa se obtina votarea de catre majoritatea proprietarilor a executiei lucrarilor de reparatii acoperis
~ Conținut șters la cerere ~
Da, situatia este foarte intalnita in practica, din pacate. Sfaturile colegilor sunt oportune.
Daca vreti o parere sincera.....zilele astea sa le trimiteti o notificare redactata de un avocat, transmisa cu confirmare de primire si continut declarat catre asociatia de proprietari. Solicitati in notificare convocarea adunarii si punerea pe ordinea de zi a problemei acoperisului. Puneti afis pe scara blocului in care sa descrieti pe scurt problema, cu amendamentul ca daca nu vor contribui, vor fi dati toti in judecata. Invocati textele de lege de mai sus. Filmati si fotografiati cum arata apartamentul, precum si partea exterioara. Chemati 2-3 prieteni sa vada ce e inauntru pt ca mai apoi sa vina ca martori.
Cat inca mai e vremea frumoasa, faceti reparatia pe banii dumneavoastra...ca vine iarna si va imbolnviti Doamne fereste! Pastrati toate chitantele, facturile. De preferat e sa realizati lucrarea printr-o societate, nu cu persoane fizice care nu pot emite documente justificative.
Apoi formulati actiune in justitie impotriva tuturor proprietarilor din condomiu in care sa solicitati proportional cu cota parte indiviza, plata daunelor suferite.
Prin prejudiciu ma refer nu doar la reparatiile suportate, dar si la deteriorarea peretilor dumneavoastra.
Mihaela Enache, Avocat
Mihaela88 a scris:

convocarea adunarii si punerea pe ordinea de zi a problemei acoperisului.

1-Convocarea unei adunari generale in luna septembrie,nu solutioneaza problemele aferente executiei reparatiei la acoperis deteriorat
Convocarea adunarii generale inclusiv pentru situatii speciale poate fi realizata de catre comitetul executiv sau de catre minimum 20 % dintre proprietari
Este greu de convocat adunare generala in luna septembrie in conditiile in care anul financiar contabil nu s-a incheiat ,iar o eventuala executie de reparatie acoperis+pod obligatoriu trebuie evidentiata in bugetul de venituri si cheltuieli
2-
cu amendamentul ca daca nu vor contribui, vor fi dati toti in judecata.

Responsabil pentru buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun este asociatia de proprietari
Nu are de ce sa actioneze restul proprietarilor pentru ca nu exista raport de obligativitate intre proprietari si responsabilitatea reparatiei partii comune revine exclusiv asociatiei de proprietari
3-Executia reparatiei acoperis+pod necesita un timp faptic care nu mai este asigurat de luna calendaristica in care ne aflam
Reparatia la partea comuna,dupa cum este prezentata de catre initiatorul topicului,implica lucrari ample initial de dezafectare si decopertare,ulterior de refacere acoperis
4-
Pastrati toate chitantele, facturile. De preferat e sa realizati lucrarea printr-o societate, nu cu persoane fizice care nu pot emite documente justificative.

Executarea reparatiei la acoperis prin initiativa si aport personal al proprietarului nu garanteaza recuperarea c/v costuri
Daca executia reparatiilor este solicitata de dl X,documentele justificative vor fi intocmite pe numele respectivului
Daca X solicita in instanta recuperare c/v reparatii,se poate invoca excceptia ca lucrarea a fost realizata de persoana fizica,la initiativa sa si fara acordul proprietarilor sau al asociatiei de proprietari
Ar exista varianta legala ca reparatia sa fie executata de catre X,dar documentele justificative sa fie incheiate pe numele asociatiei de proprietari prin dl X
La randul ei ,asociatia de proprietari poate sa invoce ca reparatia este executata si justificata cu documente incheiate pe persoana fizica fara acordul asociatiei
Daca nu exista o conventie intre proprietar=initiatorul topicului si asociatie,conventie materializata printr-un inscris in care asociatia sa confirme situatia existenta,starea precara a partii comune,sa fie de acord cu executarea reparatiei de catre dl X,care urmeaza sa recupereze c.v reparatie prin impunere tuturor proprietarilor in lista de plata,este greu de recuperat c/v reparatie
Interventia din proprie initiativa a proprietarilor asupra partii comune,conform dispozitii in vigoare este interzisa fara acordul asociatiei de proprietari
La randul lor proprietarii pot sa invoce ca daca dl X a inteles sa repare singur acoperisul,la randul lor si restul proprietarilor o sa repare si ei si astfel se ajunge la un cerc vicios
De preferat la partea comuna ,reparatiile trebuiesc facute de catre asociatia de proprietari prin agent economic acreditat, care poate elibera documente justificative pentru materiale,
manopera si garantia lucrarii
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am mai fost la discutii si se pare ca blocul este inclus in program de reabiltiare iar lucrarile ar fi trebuit sa inceapa de acum cateva luni (sunt semnate contracte tot). Lucrarile ar fi suspendate din cauza unor detalii lipsa in proiectul de reabiltare fata de realitatea din teren.

Urmeaza sa vedem la primarie ce se intampla, deoarece daca m-as apuca sa fac ceva reparatii sa nu cumva sa nimeresc sa ma suprapun cu reparatiile facute de firma de reabilitare.