Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de locatari nu doreste sa efectueze lucrari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de locatari nu doreste sa efectueze lucrari de reparatie sau de modernizare la acoperisul blocului

Buna ziua. Avem o problema cu asociatia de locatari deoarece acestia nu doresc sa efectueze lucrari de reparatie sau de modernizare la acoperisul blocului. Acestia au tot amanat aceste lucrari de mai bine de zece ani. Unii locatari sustin ca este problema noastra, a celor ce locuim la ultimul etaj. Ba chiar mai mult, acum dupa ce in fondul de reparatii s-au strans banii necesari, administratorul insista sa vindem terasa blocului unei firme care doreste sa construiasca mai multe apartamente (mansarda) si care se obliga sa faca reparatiile necesare in bloc. Nu dorim acest lucru. Mai ales dat fiind faptul ca asociatia de locatari are capacitatea financiara ca sa sustina aceste lucrari de reparatie (smoala, tabla) sau de modernizare (acoperis din tigla ceramica cu pod). Situatia a devenit critica pentru noi, cei care locuim la ultimul etaj, deoarece tavanul si instalatia electrica au inceput sa se deterioreze. Care sunt obligatile si drepturile noastre? Ce se poate face in acest sens? Cum trebuie procedat? Putem sa-i obligam sa se apuce de lucrari? Cui trebuie sa ne adresam in cazul in care tot nu reusim sa demaram aceste lucrari? Ne pot obliga sa acceptam mansardarea blocului? Putem sa ne recuperam banii investiti in reparatia instalatiei electrice si a tavanului? Va multumim!
Ryzom, utilizator
Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare intretinerea si reparatia partii comune de constructii si de instalatii din condominiu reprezinta obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu sunteti obligati sa cedati cota parte din partea comuna pentru executare mansardare
Dv invocati pretentiile administartorului de imobil,care insa ca angajat al asociatieid e proprietari are limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Daca adunarea generala a hotarat executarea repartiei terasa imobil,este necesar sa se stranga mai multe oferete de la operatori economici si comitetul executiv poate face selectie de oferat pentru varianta accesibila asociatiei din punct de vedere financiar ,termen de executie
Recuperarea c/v reparatii instalatie electrica individuala,se poate realiza in instanta de
judecata,este necesara expertiza tehnica care sa concluzioneze ca prejudiciul a fost generat de defectiune la partea comuna de constructie imobil de locuit in comun