Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere titlul de proprietate

Suntem 5 frati(3 surori si 2 frati), dar doar 2 sunt trecuti pe titlul de proprietate- teren agricol, mostenit de la parinti.
La vremea respectiva, doar tatal era decedat.. intre timp a decedat si mama si cei 2 frati. Asa cum am mentionat, doar 2 sunt titulari: o sora si unul dintre frati. Acel frate, trecut pe titlu si decedat, are doi fii si sotia in viata. Iar noi, cele care nu suntem trecute pe titlu, vrem sa obtinem partea noastra ce ni se cuvine. La vremea cand s-a intocmit actul de proprietate, nu am fost prezente cu actele necesare, la primarie. Ce ne sfatuti sa facem? Va multumesc anticipat!
un raspuns, nu se poate???

[edit - fara legatura cu obiectul discutiei]
trandafir2, moderator
Buna ziua, ar trebui sa mai prezentati detalii, cand, cum s-a emis titlul, cand au decedat parintii, cum de s-a ajuns in situatia de a fi trecuti doar doi dintre frati pe titlu, despre ce titlu este vorba mai precis, s-a dezbatut sau nu succesiunea dupa cei care au decedat, s.a.m.d.
In principiu daca ati fost inlaturati de la mostenire in mod ilegal, puteti rezolva in instanta.
Distribuirea titlurilor de proprietate a fost dupa revolutie, pamantul fiind mostenire de la parinti. De ce nu au fost toti improprietariti? pt ca nu s-au prezentat cu buletinele la primarie, pt a fi toti trecuti si, implicit, a primi partea cuvenita de pamant.
La vremea respectiva doar tatal era decedat, mama si cei doi frati au decedat dupa revolutie...iar unul dintre frati are doi copii si sotia in viata, asa cum am mentinonat in postarea anterioara.

[edit : sters mesaj anterior citat]
trandafir2, moderator
S-au dezbatut succesiunile dupa cei doi defuncti, tatal si mama ?
Aveti certificte de mostenitor?

nu s-a facut nicio succesiune, exista doar titlul de proprietate cu cei doi frati.

[edit : sters mesaj anterior citat]
trandafir2, moderator