avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Intreprindere individuala -inscrierea ca platitor ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Intreprindere individuala -inscrierea ca platitor tva

Intreprinderea individuala a fost inregistrata legal in luna august 2.010 . Activitatea de comert a fost inceputa la 01.10 .2.010 . In perioada octombrie -decembrie 2.010 intreprinderea a inregistrat si raportat o cifra de afacere( venit din vanzare ) de circa 58.000 lei .Intrebare : La cifra de afaceri inregistrata in 2.010 intreprinderea trebuia sa devina platitoare de tva ? Si intrebare subsidiara : Veniturile apartinand anului 2.010 si 2.011 se cumuleaza in vederea inregistrarii ca platitor de tva pana la incidenta pragului de cifra de afaceri care sa impuna devenirea intreprinderii ca platitor de tva ? Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Audit Vic Cont , Contabil 20:15, 9 Septembrie 2016
Din ce cunosc eu pragul cifrei de afaceri se refera numai la un an calendaristic, nu la ani cumulati.
Pana la intrarea in vigoare a noului Cod Fiscal la 1 ianuarie 2016 care a eliminat aceasta prevedere,in vechiul Cod Fiscal (Legea 571/2003) valabil in 2010 la art 152 alin 5) se prevedea
"(5) ..... pentru persoana impozabilă care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) se determină proporţional cu perioada rămasă de la înfiinţare şi până la sfârşitul anului, fracţiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă".

Acest lucru inseamna ca plafonul de 119000 lei care era valabil atunci se calcula proportional cu lunile de activitate din anul respectiv,in cazul Dvs 119000*5/12=49583 lei,astfel ca daca ati realizat 58000 lei erati obligat sa va inregistrati ca platitor de TVA.

Cifra de afaceri pentru plafonul de TVA se considera pentru anul in curs si nu se cumuleaza cu cifra de afaceri din anul urmator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoaterea din evidenta tva felisana felisana As vrea sa stiu de ce acte sunt nevoie pentru a iesi din vectorul tva deoarece anul anterior am avut cifra de afaceri sub 35.000 euro. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Depasire plafon 35000 euro la i.i. sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. La o intreprindere individuala am depasit plafonul de 35000 la cifra de afaceri. La calcularea cifrei de afaceri trebuie sa adun totalul ... (vezi toată discuția)
Urgent depasire plafon tva dissy dissy Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva infiintata in 2010 , iar in luna martie are ca de 33351 ron. Uitandu-ma pe forum la discutii despre depasirea ... (vezi toată discuția)