Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Opinie drept familie - divort persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Opinie drept familie - divort persoana cu handicap mintal grav

Familie despartita in fapt. Mama plecat de acasa, tatal persoana handicap grav, mintal. Doi copii minori care locuiesc cu tata. De copiii minori si tatal acestora are grija mama paterna. Cum pot divorta si care este procedura legala?
cine vrea divortul?
Tatal. Sotul mai bine spus. Ea a plecat din cauza neintelegerilor dintre ei.
florinana, utilizator
Soțul său mama lui?
Bărbatul are discernamant?
Are discernamant dar nu in totalitate. Are acest handicap in urma unui acident vascular cerebral, anevrism cerebral in urma cu 3 ani aproximativ. Copiii refuza sa mearga la mama lor.
florinana a scris:

Cum pot divorta si care este procedura legala?

Pot divorța normal ca toți oamenii, nu există discriminare legală subiectivă în cazul divorțului.
Pot alege să divorțeze amiabil(la starea civilă sau notar), sau în lipsa acordului ambilor părți prin decizie judecătorească.