Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !

Buna ziua,
O doamna,are un copil dintr-o casatorie anterioara.Copilul este trecut pe numele tatalui biologic.Doamna,a divortat de acesta in 2004.
Momentan,este casatorita legal cu alt barbat (din 2006).
Sotul actual,doreste sa treaca copilul pe numele lui.
Este posibil ? Cum anume ar fi procedura ?Ce legislatie este aplicabila ?

Va multumesc.
Actualul soț îl poate înfia pe copil, cu acordul tatălui biologic. Se aplică legea adopțiilor.
Dar,alta solutie nu ar exista ? Doar infierea ?
gigelas a scris:

Dar,alta solutie nu ar exista ? Doar infierea ?

Copilul are tată biolog care e reprezentantul legal al minorului, și poartă numele tatălui său.
Noul soț al doamnei nu are nici un drept legal asupra minorului, și nu poate hotărî al cui nume să poarte copilul.
Fără acordul tatălui legal al copilului, nu există posibilitate legală de a i se schimba numele de familie.
Dapix, utilizator
Am inteles.
Multumesc.
Încercați pe cale administrativă sa schimbați numele copilului. Poate biologicul e de acord. Dacă nu e de acord, poate hotărî autoritatea tutelara.