avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !

Buna ziua,
O doamna,are un copil dintr-o casatorie anterioara.Copilul este trecut pe numele tatalui biologic.Doamna,a divortat de acesta in 2004.
Momentan,este casatorita legal cu alt barbat (din 2006).
Sotul actual,doreste sa treaca copilul pe numele lui.
Este posibil ? Cum anume ar fi procedura ?Ce legislatie este aplicabila ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 08:58, 13 Septembrie 2016
Actualul soț îl poate înfia pe copil, cu acordul tatălui biologic. Se aplică legea adopțiilor.
Dar,alta solutie nu ar exista ? Doar infierea ?
gigelas a scris:

Dar,alta solutie nu ar exista ? Doar infierea ?

Copilul are tată biolog care e reprezentantul legal al minorului, și poartă numele tatălui său.
Noul soț al doamnei nu are nici un drept legal asupra minorului, și nu poate hotărî al cui nume să poarte copilul.
Fără acordul tatălui legal al copilului, nu există posibilitate legală de a i se schimba numele de familie.
Ultima modificare: Luni, 12 Septembrie 2016
Dapix, utilizator
Am inteles.
Multumesc.
Încercați pe cale administrativă sa schimbați numele copilului. Poate biologicul e de acord. Dacă nu e de acord, poate hotărî autoritatea tutelara.

Alte discuții în legătură

Schimbare nume pe cale administrativa anagalamb anagalamb Buna ziua, Dupa prima casatorie am preluat numele sotului si la divortul de acesta am pastrat numele lui gandindu-ma atat la copilul nostru care mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Incuviintare schimbare nume copil minor dupa noul tata floare de gheata floare de gheata Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un temei legal tinand cont ca sa schimbat noul cod civil M-am recasatorit si am un copil de 5 ani din prima ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie copil doua luni davidclaudette davidclaudette Buna ziua, Am un bebelus de doua luni recunoscut de tatal lui cu care nu sunt casatorita. as dori sa stiu daca se poate schimba numele de familie al ... (vezi toată discuția)