Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea copilului pe numele tatalui vitreg !

Buna ziua,
O doamna,are un copil dintr-o casatorie anterioara.Copilul este trecut pe numele tatalui biologic.Doamna,a divortat de acesta in 2004.
Momentan,este casatorita legal cu alt barbat (din 2006).
Sotul actual,doreste sa treaca copilul pe numele lui.
Este posibil ? Cum anume ar fi procedura ?Ce legislatie este aplicabila ?

Va multumesc.
Pe cale administrativă dacă cererea este făcută numai de un singur părinte, atunci obligatoriu trebuie acordul scris autentic al celuilalt părinte.
În cazul că se simte nedreptățit, părintele în cauză poate ataca în instanță hotărârea autorității tutelare.

Legea nr. 323/2003.
Art. 7. - (1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de tutore. Daca parintii nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotari autoritatea tutelara.
(2) Cand cererea de schimbare a numelui minorului este facuta de catre unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat in forma autentica. Acordul nu este necesar in cazul in care celalalt parinte este pus sub interdictie ori este declarat judecatoreste disparut sau decazut din drepturile parintesti.
(3) In cazul in care minorul a implinit varsta de 14 ani, cererea va fi semnata si de acesta.
Va multumesc.