Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala pentru tulburare de posesie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala pentru tulburare de posesie

V-as ruga daca puteti sa imi dati un model de plangere penala pentru tulburare de posesie si distrugere, am o sentinta definitiva de granituire si vecinul nu vrea sa isi taie streasina care este pe terenul meu, imi provoaca si pagube, deteriorandu-mi peretele casei prin umezeala avuta de la zapada si ploile care le avem in timpul anului. Va multumesc.
Buna seara,
Va sfatuiesc sa apelati la un executor judecatoresc si, eventual, la fortele de ordine pentru punere in aplicare a sentintei.
Domnule Comandant
Subsemnatul___, domiciliat în___, avand Cnp ___, în calitate de persoană vătămată si proprietar al imobilului din ___, fac prezenta plângere împotriva făptuitorului ___ domiciliat în___, pentru comiterea faptei prevăzute şi pedepsite de art. 256.
În dovedirea plângerii înţeleg să mă folosesc de proba cu : martori, acte ___, expertiză extra-judiciară, expertiză tehnică, etc.
De asemenea, solicit şi obligarea făptuitorului la plata despăgubirilor civile constând în daune materiale şi/sau morale.
Data
Semnătura,

Problema nu este modelul de plangere (caci plangerea poate fi formulata si oral si consemnata intr-un Pv de organul care o primeste), ci sa fie intrunite conditiile constitutive ale infractiunii pentru tulburare de posesie.

Cu privire la granituire, depinde ce ati cerut in sentinta ramasa definitiva, si depinde ce vi s-a admis.