Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda radar in Franta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda radar in Franta

Buna ziua,

am fost surprins de un radar fix in Franta, cu un autoturism
inchiriat tot acolo, in luna iulie;inca nu s-au implinit 2 luni,
dar nici mult nu mai e;
intrebarea am mai gasit-o si pe alte forumuri, insa raspunsul, nu
prea...

Din auzite, am inteles ca ar exista un termen de 2 luni, (de la
data savarsirii faptei pana la instiintare), termen care daca se
depaseste, atunci amenda se prescrie;
am gasit leagea nr. 5/2014 si 55/2016 si acolo niste articole,
care pare ca sustine ceea ce am auzit eu

5/2014
Art. 20
Executarea sanctiunilor contraventionale aplicate pentru
contraventiile savarsite in conditiile prevazute la art. 17 alin.
(1) se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei
si de aplicare a sanctiunii nu a fost comunicat contravenientului
in termen de doua luni de la data aplicarii sanctiunii.

5/2014
Art. 17
(1) Constatarea incalcarii normelor de circulatie pe drumurile
publice savarsite pe teritoriul Romaniei, cu un vehicul
inmatriculat intr-un alt stat membru sau intr-un stat participant
care, potrivit legii, constituie contraventii, si aplicarea
sanctiunilor contraventionale se fac in conditiile prevazute de
prezentul capitol in situatia in care vehiculul a fost condus de
un cetatean al unui stat membru, altul decat Romania, de un
cetatean al unui stat participant sau de un cetatean roman ori
strain cu domiciliul ori, dupa caz, resedinta sau rezidenta in
aceste state.

5/2014
Art. 19
(3) Comunicarea procesului-verbal de constatare a contraventiei si
de aplicare a sanctiunii, precum si a instiintarii de plata se
face in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii
sanctiunii. Prin data aplicarii sanctiunii se intelege data
incheierii procesului-verbal de constatare a contraventiei si de
aplicare a sanctiunii prin care se aplica sanctiunea
contraventionala.
_______________

Ma incadrez la art.17? adica cetatean roman, contraventie in
Franta, autoturism inchiriat, adica inregistrat in Franta;
Inrebarea, de fapt intrebarile:
contraventia de mai sus intra sub incidenta acestei legi, sau
exista alta lege ? si in cazul fericit in care asta este legea, si
trec cele doua luni si apoi vine instiintarea de plata cu termenul
de 15 zile, dupa care se mareste, cum ma pot folosi de aceasta
lege pentru a invoca neplata sau prescrierea ? daca nu o platesc,
desi au trecut 2 luni si legea e valabila, si vine in continuare o
alta instiintare cu suma mai mare, ce se poate face?

Va multumesc.
au trecut 5 luni de la momentul cu pricina...nu a aparut nimic...daca mai vine, mai poate avea vreun efect?