avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

Sunt mai multi frati pe titlul de proprietate fapt care a generat controverse privind momentul de vanzare al terenurilor mostenite, atat si preturile; unii care sunt mai saraci s-ar multumi cu mai putin ceilalti mai avuti nu, si tot asa . Intrebare: primaria locala poate impartii pamantul fratilor in loturi egale pe cale amiabila prin anunt sau somatie la domiciliu si care nu vine sa se imparta in lipsa dar egal fara sa mai conteze un anumit loc din parcela si fara a mai implica instanta judecatoreasca si daca nu cat dureaza formalitatile unui astfel de demers .
Cel mai recent răspuns: tdkappa13 , utilizator 09:01, 25 August 2009
Partajul prin buna invoiala, daca vreti sa evitati instanta de judecata se face la un birou notarial, nu se poate face de catre primarie
byatn a scris:

Sunt mai multi frati pe titlul de proprietate fapt care a generat controverse privind momentul de vanzare al terenurilor mostenite, atat si preturile; unii care sunt mai saraci s-ar multumi cu mai putin ceilalti mai avuti nu, si tot asa . Intrebare: primaria locala poate impartii pamantul fratilor in loturi egale pe cale amiabila prin anunt sau somatie la domiciliu si care nu vine sa se imparta in lipsa dar egal fara sa mai conteze un anumit loc din parcela si fara a mai implica instanta judecatoreasca si daca nu cat dureaza formalitatile unui astfel de demers .


Exista 2 variante :
1--PARTAJ VOLUNTAR --presupune ca toti mostenitorii sa mearga la notariat si sa incheie un act prin care isi impart terenurile respective asa cum considera dansii
2--IESIRE DIN INDIVIZIUNE--in instanta se formuleaza actiune pentru iesirea din indiviziune. Instanta va desemna un expert tehnic judiciar care va face planurile de impartire a terenurilor respective!~ Taxa de partaj este de 3 % din valoarea bunurilor partajate .
Explicati-le celorlalti mostenitori ca este cel mai bine ca fiecare sa aiba loturile sale distincte si sa faca orice doreste cu ele fara a mai depinde de ceilalti. In caz contrar apelati la instanta de judecata!
SUCCES!
=D>
Daca vrei sa dezbati mostenirea, ai doua variante: 1. la notar, cand mostenitorii se inteleg si pot fi toti prezenti
2. la judecatorie, cand mostenitorii nu se inteleg sau cand unul din ei nu poate fi prezent sau nu vrea.
Sfatul meu este ca unul din mostenitorii sa introduca actiune in instanta pentru a dezbate mostenirea si pentru a face partajul voluntar.
Un amanunt deloc de neglijat, daca dezbateti mostenirea la judecatorie va costa mult mai ieftin.
tatiana traicu a scris:

Daca vrei sa dezbati mostenirea, ai doua variante: 1. la notar, cand mostenitorii se inteleg si pot fi toti prezenti
2. la judecatorie, cand mostenitorii nu se inteleg sau cand unul din ei nu poate fi prezent sau nu vrea.
Sfatul meu este ca unul din mostenitorii sa introduca actiune in instanta pentru a dezbate mostenirea si pentru a face partajul voluntar.
Un amanunt deloc de neglijat, daca dezbateti mostenirea la judecatorie va costa mult mai ieftin.


cu noile taxe de timbru mai indoiesc....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire mirelas mirelas Buna ziua ! Mama mea (decedata ) are dreptul la o mostenire de la parinti, avand inca 4 frati cu care trebuie sa imparta aceasta mostenire ( un teren de 2 ... (vezi toată discuția)
Vanzare/donatie vs partaj casutza casutza Buna seara, Va rog frumos sa ma lamuriti cum ar fi mai bine pentru a rezolva iesirea din indiviziune in urmatoarea situatie: 4 frati: 3 la oras 1 la tara ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar fara intabulare? justme1 justme1 Buna ziua, as dori sa fac fac succesiunea dupa moartea parintilor mei (suntem doi frati). Ne-am inteles asupra impartirii si am mers la notar, cu toate actele ... (vezi toată discuția)