Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii

Buna ziua,
La locul de munca ,"X", suntem nevoiti sa ridicam greutati mari, frigidere, masini de spalat, etc, de cele mai multe ori unele peste altele.Ne vine foarte greu.
Exista reglementari legale privind manipularea obiectelor grele, si in ce limite?
Multumesc,
In vederea asigurarii conditiilor de securitate si sanatate in munca si pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale, angajatorii au obligatia „sa stabileasca pentru lucratori, prin fisa postului, atributiile si raspunderile ce le revin in domeniul securitatii si sanatatii in munca, corespunzator functiilor exercitate".
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru manipulare mase care prezinta riscuri de afectiuni dorso-lombare pentru lucratori aprobate prin HG nr. 1051/ 09.08.2006 stabilesc:
-Art. 5. - In cazurile in care nu se poate evita necesitatea manipularii manuale a maselor de
catre lucratori, angajatorul trebuie sa ia masuri organizatorice corespunzatoare, sa utilizeze
mijloace adecvate sau sa furnizeze lucratorilor aceste mijloace, pentru a reduce riscul pe care il implica manipularea manuala a acestor mase, luand in considerare elementele de referinta prevazute in anexa nr. 1.
Art. 6. - In toate cazurile in care manipularea manuala a maselor de catre lucrator nu poate fi
evitata, angajatorul trebuie sa organizeze posturile de lucru astfel incat manipularea sa fie cat mai sigura si cu risc cat mai mic posibil pentru sanatate, fiind obligat de asemenea:
a) sa evalueze, in prealabil, conditiile de securitate si de sanatate pentru tipul de lucrare
respectiv si sa examineze in special caracteristicile maselor, potrivit prevederilor anexei nr. 1;
b) sa urmareasca evitarea sau reducerea riscurilor pentru lucratori, in special de afectiuni
dorsolombare, prin adoptarea de masuri corespunzatoare, avand in vedere caracteristicile mediului de munca si cerintele activitatii, potrivit prevederilor anexei nr. 1.
ANEXA Nr. 1 Elemente de referinta [art. 5, art. 6 lit. a) si b) si art. 9 din hotarare]
1. Caracteristicile masei
Manipularea manuala a maselor poate prezenta riscuri, in special de afectiuni dorsolombare,
daca masa este:
- prea grea sau prea mare;
- greu de manuit si de prins;
- instabila sau cu un continut ce risca sa se deplaseze;
- pozitionata astfel incat necesita sustinerea sau manipularea ei la distanta fata de trunchi
sau cu flexia ori rasucirea trunchiului;
- susceptibila sa produca leziuni lucratorilor, din cauza marginilor si/sau consistentei sale, in
special in cazul unei coliziuni.
2. Efortul fizic necesar
Efortul fizic poate prezenta riscuri, in special de afectiuni dorsolombare, daca:
- este prea intens;
- nu poate fi realizat decat printr-o miscare de rasucire a trunchiului;
- poate sa antreneze o deplasare brusca a masei;
- este realizat atunci cand corpul se afla intr-o pozitie instabila.
3. Caracteristicile mediului de munca
Caracteristicile mediului de munca pot determina o crestere a riscurilor, in special de afectiuni dorsolombare, daca:
- nu exista suficient spatiu liber, in special pe verticala, pentru realizarea activitatii;
- solul prezinta denivelari, prezentand pericole de impiedicare, sau este alunecos pentru
incaltamintea lucratorului;
- locul de munca sau mediul de munca nu permite lucratorului manipularea manuala a
maselor la o inaltime sigura sau intr-o pozitie de lucru confortabila;
- solul sau planul de lucru prezinta denivelari care implica manipularea masei la diferite
niveluri;
- solul sau planul de sprijin al piciorului este instabil;
- temperatura, umiditatea sau circulatia aerului este necorespunzatoare.
4. Cerinte ale activitatii
Activitatea poate prezenta riscuri, in special de afectiuni dorsolombare, daca implica una sau
mai multe dintre urmatoarele cerinte:
- efort fizic prea frecvent sau prelungit, care solicita in special coloana vertebrala;
- perioada insuficienta de repaus fiziologic sau de recuperare;
- distante prea mari pentru ridicare, coborare sau transport;
- ritm de munca impus printr-un proces care nu poate fi modificat de lucrator.
In rezumat: angajatorul trebuie sa va puna la dispozitie mijloace mecanice (carucioare de transport, electropaleti, etc.), sa doteze locurile de munca cu stivuitoare, lifturi, etc.). In functie de capacitatea fizica a fiecarui angajat, orientativ (existau astfel de prevederi in vechile norme de PM) femeile pot ridica/ transporta/ manipula, etc. pana la 25 Kg, iar barbatii pana la 40 Kg, fara a se crea riscuri pentru sanatatea lucratorilor.