Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata utila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata utila

Doresc să aflu dacă în suprafaţa utilă a unui apartament sunt incluse balcoanele, terasele,boxele şi dacă aceasta poate fi egală cu suprafaţă apartamentului.
Solicit această informaţie în vederea stabiliri corecte a cotei indivize.
Suprafata utila este suprafata desfasurata, mai putin suprafata aferenta peretilor.
Suprafata utila a locuintei este suma tuturor suprafetelor utile ale incaperilor si cuprinde
camera de zi, dormitoarele, baile, dusul, bucatariile, spatiile de depozitare si de circulatie din interiorul locuintei.
Nu se cuprinde: suprafata logiilor si a balcoanelor, pragurile golurilor de usi, ale trecerilor cu deschideri pâna la 1,00 m, nisele de radiatoare, precum si suprafatele ocupate de sobe si cazane de baie (câte 0,50 m2 pentru fiecare soba si cazan de baie), in cazul in care incalzirea se face cu sobe.
In cazul locuintelor duplex, rampa, mai putin palierele, nu se cuprinde in suprafata utila a locuintei.