Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Utilizarea simbolurilor fasciste in domeniul artei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Utilizarea simbolurilor fasciste in domeniul artei

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca pot utiliza svastica intr-un clip care il voi posta pe Youtube. Astfel, clipul va promova un instrumental creat de mine denumit "Mein Rap" afisand in spate o svastica putin blurata. Doresc sa stiu daca prin acest apect intru sub incidenta vreunei legi, deoarece am cautat pe internet dar nu am gasit ceva clar privind aspectul mentionat.Legea 107/2006, la art. 4, alin. 3 precizeaza:
(1) Răspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea răspândirii sau vânzării, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.
(3)Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin. (1) sau (2), dacă este săvârşită în interesul artei sau ştiinţei, cercetării ori educaţiei.

In acest context doresc sa stiu daca aceasta lege a mai fost modificata si daca da, rog sa ma ajutati cu un raspuns privin intrebarea initiala, respectiv daca savarsesc vreo infractiune in situatia in care postez acel clip pe youtube. Va multumesc!
alinxxy, utilizator