Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Neplata indemnizatiei de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Neplata indemnizatiei de crestere copil

Sunt pus in urmatoarea situatie. In anul 2015 am intrat in concediu crestere copil. Cu cateva luni in urma mi-am schimbat domiciliul dintr-un judet in altul. Cei de la AJPIS unde am depus initial dosarul de indemnizatie mi-au spus ca trebuie sa solicit un transfer de dosar catre AJPIS al judetului in care m-am mutat. Ca asa este corect si ca daca se vor face verificari tot eu voi avea de suferit. Zis si facut, cerere, copie de pe CI cu noua adresa etc.
Luna aceasta pe data de 12 primesc adresa de la AJPIS unde locuiesc acum, cu nr inregistrare din 08 Septembrie 2016, in care este scris urmatoarele:

" Prin prezenta va comunicam ca dosarul dumneavoastra de indemnizatie privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului pana la implinirea vartei de 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, conform OUG nr. 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, a fost transferat in judetul xxxx ca urmare a cererii dumneavoastra depusa la AJPIS xxxx
Va comunicam ca dosarul va fi pus in plata in judetul xxxx incepand cu data de 01.08.2016, data la care a fost incetat din plata in judetul xxxx.
Va comunicam, de asemenea, ca va trebui sa va refaceti cererea la primaria de domiciliu."

Stampila, semnaturi, etc.

Dar nu primesc indemnizatia :O
Cu atat mai mult, vineri, persoana care putea da relatii nu este de gasit la telefon.
Este normal sa nu se faca plata indemnizatiei in acest caz?
Ce pot face?
Exceptand faptul ca ma voi duce acolo sa-i dea copilului sa manance X-(
Aveti dreptul sa sesizati , in acest caz :
- Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială
E-mail: secretariat@mmanpis.ro

sau

[ link extern ] /

- Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice
E-mail:relatiicupublicul@mmuncii.ro
Wow. Cei de la AJPIS spun ca nu plătesc indemnizația pana nu refac cererea la primărie si sa ajungă aprobata la ei. Abia după aceea ... Ca așa este legea! Care lege?
La primărie spune ca nu este necesar acest demers ...
Chiar așa !?
De ce sa refaceti cererea , ati formulat-o gresit?
In mod sigur nu a fost formulata gresit, nu s-ar fi aprobat de prima data. Inca, la domiciliul anterior mi-au gresit calcului indemnizatiei, mi-au dat mai putin decat trebuia. A fost nevoie doar sa sun si sa le zic ca mi se pare ca este ceva in neregula iar doamna de acolo a verificat cu mine in telefon calculul, si-a cerut scuze si in luna urmatoare am primit diferenta.
Nici nu a fost nevoie sa merg la ei!
Azi am sunat din nou acolo. Mi-au confirmat ca au trimis absolut tot ce trebuia, dosarul in format electronic si fizic, inclusiv situatia platilor atat pentru indemnizatie cat si pentru alocatie. Nici ei nu au auzit de refacerea cereri!
Aici sunt alte legi se pare ...
Am trimis e-mail la cele doua adrese mentionate mai sus, acum astept.
Daca mai aveti alte recomandari ...
Dupa multe telefoane si e-mail-uri: CONCLUZIE - Procedura de TRANSFER nu exista la Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială / Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice

Trebuie sa faci totul de la capat, local. Asa inteleg ei termenul de ASISTENTA.

Doamna de la minister spune "Trebuie sa refaceti toate cererile pentru ca este alta agentie decat cea la care ati depus initial dosarul ... " Deci cam atat cu transferul!!

Ma intreb, ca prostul, de ce mai este nevoie de o intreaga agentie centralizata pentru asta?

Trist ... Agentia Nationala pentru stres, dezinformare si consum irational de hartie.