Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Neplata indemnizatiei de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Neplata indemnizatiei de crestere copil

Sunt pus in urmatoarea situatie. In anul 2015 am intrat in concediu crestere copil. Cu cateva luni in urma mi-am schimbat domiciliul dintr-un judet in altul. Cei de la AJPIS unde am depus initial dosarul de indemnizatie mi-au spus ca trebuie sa solicit un transfer de dosar catre AJPIS al judetului in care m-am mutat. Ca asa este corect si ca daca se vor face verificari tot eu voi avea de suferit. Zis si facut, cerere, copie de pe CI cu noua adresa etc.
Luna aceasta pe data de 12 primesc adresa de la AJPIS unde locuiesc acum, cu nr inregistrare din 08 Septembrie 2016, in care este scris urmatoarele:

" Prin prezenta va comunicam ca dosarul dumneavoastra de indemnizatie privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului pana la implinirea vartei de 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, conform OUG nr. 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, a fost transferat in judetul xxxx ca urmare a cererii dumneavoastra depusa la AJPIS xxxx
Va comunicam ca dosarul va fi pus in plata in judetul xxxx incepand cu data de 01.08.2016, data la care a fost incetat din plata in judetul xxxx.
Va comunicam, de asemenea, ca va trebui sa va refaceti cererea la primaria de domiciliu."

Stampila, semnaturi, etc.

Dar nu primesc indemnizatia :O
Cu atat mai mult, vineri, persoana care putea da relatii nu este de gasit la telefon.
Este normal sa nu se faca plata indemnizatiei in acest caz?
Ce pot face?
Exceptand faptul ca ma voi duce acolo sa-i dea copilului sa manance X-(
Sunt unele agentii la care se depun doar o simpla cerere de transfer si apoi se solutioneaza de catre acestea , fara sa se reia procedura de acordare ... :-/
Cornel Vasile, Consilier juridic
De azi de dimineata caut prin toate aceste documente un articol sau ceva ce sa mentioneze ca trebuie refacuta cererea. Nu l-am gasit.
Este precizat in cazul alocatiilor de stat pentru copii dar pentru Indemnizatie nu apare nicaieri.

Indemnizaţia pentru creşterea copilului:

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005
privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare

Hotărârea Guvernului nr. 1025/2006
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare

Ordinul ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale nr. 68/2009
pentru aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.025/2006

Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010
privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011

Hotărârea Guvernului nr. 52/2011
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

Ordinul ministrului muncii, familiei şi protecţiei sociale nr. 1474/2011
pentru aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 38/2011, şi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 50/2011

LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor.

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 111 din 8 decembrie 2010 (*actualizată*)
privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor. (actualizată până la data de 1 iulie 2016*)

Am mai trimis azi un e-mail in care le cer lor sa-mi precizeze documentul si articolul in care este precizat ca beneficiarul indemnizatiei de crestere copil trebuie sa refaca cererea in cazul in care isi schimba domiciliul.
Nu mare mi-ar fi mirarea sa-mi trimita articolul ce priveste alocatiile de stat ...

Multumesc pentru indrumari !
Pentru informare, nu am primit un raspuns la solicitarea mea catre MMANPIS cu privire la obligatia de a reface cererea de acordare a indemnizatiei de crestere copil in cazul in care te muti dintr-un judet in altul. Chiar le-am cerut sa-mi specifice ei articolul si documentul unde se afla aceasta precizare si -> LINISTE

Din ce mi-au explicat cei de aici, exista o procedura interna care presupune depunerea banilor intr-un cont special si virarea lor la termen in cazul transferurilor pentru a asigura continuitatea dar nu au stiut sa mi-o explice in detaliu.
Asta pentru ca sunt putini nebunii care se muta asa cu bebe mic dintr-un judet in altul si daca tot se intampla rar de ce sa ne agitam.

#-o
Orice institutie publica are obligatia de a raspunde la petitii in termen de 30 /45 zile de la data inregistrarii.

A trecut acest termen?