Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

loc de munca

ce munca ai putea practica la varsta de 16 ani?????????cine te-ar angaja s unde??????????:)B-)
Puteti munci de la 16 ani, conform codului muncii:

Art. 13. - (1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

Art. 109. - (1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

Neavand calificare, veti putea fi angajata doar ca necalificata.
Concediul de odihna, pentru minori, este de minim 24 de zile lucratoare.
s ma pot angaja la orice institutie????????????sau oriunde?
daca gasesti cine sa te angajeze, poti lucra oriunde.
Pentru viitor va este util insa sa va terminati si studiile si sa dobanditi o calificare. :luck: