Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... convocare la comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

convocare la comisia de disciplina

Buna ziua,

Trebuie sa convoc un salariat la comisia de disciplina...si-a luat CO si nu a mai venit. II trimit convocarea , dar ce fac daca aceasta se intoarce ca nu este acasa sau nu merge la posta s-o ridice?
Ii suspend CIM pana apare sau ii pot desface CIM ca urmare a neprezentarii?
In ROI este prevazut ca pt. 2 absente nemotivate se desface CIM , el are deja 5...

Multumesc
1. Nu mai puteti suspenda contractul de munca pe durata cercetarii disciplinare .

"Curtea Constituţională…..cu cu unanimitate de voturi, a admis excepţia de neconstituţionalitate formulată în Dosarul nr. 1778D/2015 (conexat cu Dosar nr.157D/2016) şi a constatat că dispoziţiile art.52 alin.(1) lit.a) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii sunt neconstituţionale"

Incepând cu data de 21 august 2016, efectele juridice ale dispozitiei lit.a a alin.1 al art.52 din Codul muncii au încetat definitiv.

2. Aveti doua variante , in situatia in care nus e prezinta :
- fie il convocati la o noua data

- fie aplicati prevederile art.251 alin.3 C.mun. : Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Nu vrem sa-i suspendam contractul...va figura cu absente nemotivate, pana la data la care trebuie sa vin ala comisia de disciplina, daca vine. Daca nu vine, ii desfacem CIM cu acea data.
Intr-adevar, daca nu se prezinta la data convocarii, atunci puteti sa-i desfaceti c.i.m. cu data respectiva.