Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Imunitate demnitari potrivit Constitutiei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Imunitate demnitari potrivit Constitutiei

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune: din cate stiu,potrivit Constitutiei, demnitarii au imunitate numai pentru declaratiile politice; cum se face totusi ca pentru infractiuni prevazute in Codul Penal, este necesar acordul Camerei din care face parte un demnitar acuzat, astfel incat acesta poate scapa de urmarirea penala? Nu suntem toti egali in fata legii?
In state cu democratie seculara, demnitarii suspectati de infractiuni sunt chiar arestati/retinuti, interogati....ca orice cetatean. multumesc!
gabimateo, utilizator
Riscul ar fi: un guvern care doreste eliminarea opozitiei ar putea dispune arestarea parlamentarilor inconvenabili pretextand infractiuni nepolitice din partea lor. In acest fel s-ar putea instaura o tiranie, lucru mult mai neplacut decat faptul ca scapa cativa infractori de urmarire penala pentru ca sunt parlamentari.
Nu la arestare m-am referit, ci la urmarirea penala; sunt de acord ca pentru arestare sa se obtina acordul camerei din care face parte parlamentarul, dar urmarirea penala s-ar putea efectua, pana la urma in instanta se stabileste vinovatia; am citit tot felul de argumente cum ca o urmarire penala ar afecta activitatea alesului...mare ipocrizie sa nu spun pastila pentru prosti. In UK, parlamentarii pot fi arestati/retinuti imediat dupa o instiintare a Camerelor