Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Referent (TESA) in invatamantul superior are dreptul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Referent (TESA) in invatamantul superior are dreptul la plata diferentelor salariale in baza a Legii nr. 85/2016

Buna ziua,

O persoana incadrata ca Referent SIII (TESA) in invatamantul superior de stat in perioada 2008-2011 are dreptul la plata diferentelor salariale in baza Legii nr. 85/2016 (cu normele metodologice aprobate prin Hotărârea nr. 614/2016)? Neclaritatea se bazeaza pe 3 aspecte: 1) Cele doua texte nu contin referire la personalul TESA, doar la personalul didactic auxiliar; 2) Nu am gasit nicaieri daca personalul TESA este considerat personal didactic auxiliar sau nedidactic in invatamantul superior si 3) taierile salariale din perioada 2008-2011 au afectat intregul personal din invatamantul superior, nu numai personalul didactic.

O a doua neclaritate este daca cele doua texte de lege afecteaza si persoanele angajate ale institutiilor de invatamant superior de stat care au fost platite integral din fonduri ale programelor europene (Referent programul ERASMUS).

Multumesc,

Lavinia
Legea se refera la personalul didactic din invatamantul de stat.

art.291 din Legea 1/2011
(1) Personalul din învăţământul superior este format din personal didactic şi personal nedidactic.
(2) Personalul didactic este format din personalul didactic de predare/cercetare, personal didactic auxiliar/cercetare din universităţi, biblioteci universitare şi biblioteci centrale universitare.
(3) Prin personal didactic şi de cercetare, în sensul prezentei legi, se înţelege personalul care deţine, în mod legal, unul dintre titlurile universitare sau de cercetare prevăzute de prezenta lege, care aparţine unei instituţii de învăţământ superior şi care desfăşoară activităţi didactice şi/sau de cercetare.
(4) În raport cu relaţiile de muncă stabilite cu instituţia de învăţământ superior, personalul didactic poate fi: titular sau asociat. În raport cu participarea la procesul didactic şi cu gradul de pregătire profesională, personalul didactic poate fi: personal didactic sau personal didactic auxiliar.
.....

Prin urmare, functia de Referent SIII (TESA) este incadrata in categoria de personal nedidactic.

In acest caz, in speta, consider ca Legea 85/2016 nu ii este aplicabila.