avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ilegalitati in cadrul unei banci in Bucuresti
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ilegalitati in cadrul unei banci in Bucuresti

Buna ziua,

Ma aflu in situatia in care un executor judecatoresc a infiintat o poprire salariala pe numele meu, trimisa catre angajatorul meu, domiciliu si banca la care am cont.
Banca mi-a dat un mesaj de informare cum ca am contul blocat pana la stingerea datoriei respective.
Angajatorul meu deja a dat curs solicitarii si a virat in data de 15.09.2016 un procent de 1/3 din venitul meu catre contul destinat popririi, iar 2/3 catre contul meu de salariu.
In acelasi timp, restul de 2/3 care au fost virati in contul meu ca si salariu ramas au fost virati in totalitate de banca in cauza catre contul destinat popririi.
Eu stiu ca imi pot recupera cele 2/3 de la executor si deja este in curs de rezolvare aceasta problema.
Intrebarea mea este urmatoarea :
Pot gasi un avocat in Bucuresti care sa perceapa onorariul dupa castigarea procesului ?
Acest caz cred ca este extrem de usor de castigat avand in vedere ca banca respectiva a incalcat legea in vigoare si a virat in contul destinat popririi 100% din venitul meu lunar.
Multumesc anticipat.

Cu stima,

Ovidiu R.
Cel mai recent răspuns: ovidiu420 , utilizator 20:04, 14 Octombrie 2016
Multumesc pentru infomatii.

Contractul de credit este intocmit in data de 21.04.2009 cu data scadentei 24.04.2013.
Dosarul de la Judecatorie are numar de inregistrare in data de 15.06.2016.
In acest caz cred ca termenul de 3 ani dupa data scadentei a fost depasit inainte de inregistrarea dosarului la Judecatorie.
Care este modalitatea de a depune o contestatie ?
Ma adresez catre Judecatoria sectorului 2 sau catre BEJ ?
BEJ mi-a spus ca executarea silita a fost incuviintata de catre instanta si executorul judecatoresc nu are competenta de a se pronunta cu privire la aspectele invocate de mine.
De asemenea, care este procedura ce trebuie urmata pentru a depune contestatie in acest sens ?

Cu stima
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2016
ovidiu420, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare executare silita Laur_entiu Laur_entiu Buna seara. Am avut un card la o banca pe care nu l-am mai achitat de mult timp. Acum 2 zile am primit acasa un plic de la un BEJ prin care ma anuntau ca a ... (vezi toată discuția)
Elucidare poprire bianca12 bianca12 Buna ziua. Am un credit de nevoi personale la care nu am mai achitat ratele din decembrie 2010, creditul fiind scadent in 2017. Am primit instiintare de ... (vezi toată discuția)
Datorie prescrisa mihaela_2289 mihaela_2289 Buna ziua. Prietenul meu are o problema destul de mare acum, i-a venit ordin de executare silita pt neplata datoriei catre o banca. El a incheiat contractul cu ... (vezi toată discuția)