Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime pentru pensie

Bunà ziua ! În iulie 1983 am întrerupt activitatea pentru crestere copil ( 7 ani ) , acestia se iau in calculat la pensie ? Multumesc ! Georgeta Sianu
art.9 alin.2 Legea nr.1/1970 - In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

art.10 din legea nr.1/1970 - Se considera ca au vechime neintrerupta in munca urmatoarele categorii de salariati:
a) salariatul care se afla in una din situatiile prevazute la art. 8 si 9;
......

In speta, punctul meu de vedere este ca , perioada la care va referiti constituie vechime in munca si se ia in considerare la pensie.