Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor somaj

buna ziua!
care este suma indemnizatiei de somaj pt un concediat cu 11 ani vechime in munca?
Indemnizatia de somaj se acorda somerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul
de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de pana la 5 ani, dar nu mai putin de 1 an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare cuprins intre 5 si 10 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Cuantumul indemnizatiei de somaj este o suma acordata lunar si reprezinta 75% din
salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, respectiv 375 lei pentru persoanele cu un
stagiu de cotizare de cel putin 1 an, la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra
mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote
procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.
In cazul absolventilor institutiilor de invatamant si militarilor care au efectuat stagiul militar,
indemnizatia de somaj se acorda pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum
este in prezent de 250 lei si reprezinta 50% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in
vigoare la data stabilirii acesteia.
2 adaugire:

in 2009 perioadele de acordare au fost prelungite ca cate 3 luni, respectiv vor fi 9.12.sau 15 luni.

la calculul procentelor supimentare se iau in calcul toate veniturile brute realizate lunat la care s-a calculat contributia la somaj din ultimele 12 luni/ (nu doar salariul de baza)
salariul minim brut in 2009 nu este cumva 600 lei iar 75 % ar insemna 450 lei?
Asa este.