Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... busă doctorat loc de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

busă doctorat loc de muncă

Bună ziua! Mi-aţi putea spune, vă rog dacă având un loc de muncă (profesor în învăţământul primar) pot beneficia de bursa doctorală? Mulţumesc!
Legea 1/2011:
Art. 164
(1) Pe parcursul desfasurarii studiilor universitare de doctorat, persoana inscrisa in programul de studii are calitatea de student-doctorand. Studentii-doctoranzi sunt incadrati de catre IOSUD sau oricare dintre membrii IOSUD ca asistenti de cercetare sau asistenti universitari, pe perioada determinata.
.......
(2) Pe toata durata activitatii, studentul-doctorand beneficiaza de recunoasterea vechimii in munca si specialitate si de asistenta medicala gratuita, fara plata contributiilor la asigurarile sociale de stat, la asigurarile pentru somaj, la asigurarile sociale de sanatate si pentru accidente de munca si boli profesionale.

(3) Studentul-doctorand poate desfasura activitati didactice, potrivit contractului de studii de doctorat, in limita a 4-6 ore conventionale didactice pe saptamana. Activitatile didactice care depasesc acest nivel vor fi remunerate in conformitate cu legislatia in vigoare, intrand sub incidenta Codului muncii, cu respectarea drepturilor si obligatiilor ce revin salariatului si cu plata contributiilor datorate, potrivit legii, la asigurarile sociale de stat, la asigurarile pentru somaj, la asigurarile sociale de sanatate si pentru accidente de munca si boli profesionale.

Art. 165
(1) Perioada desfasurarii studiilor universitare de doctorat este asimilata, conform legislatiei in domeniul pensiilor, pentru stabilirea stagiului de cotizare, cu exceptia cazului in care studentul-doctorand realizeaza venituri pentru care plateste, in aceasta perioada, contributii la asigurarile sociale.
(2) Dupa sustinerea tezei de doctorat, IOSUD elibereaza o adeverinta care atesta perioada in care studentul-doctorand a urmat studiile universitare de doctorat.

Din cate cunosc, nu exista act normativ care sa prevada nu se poate cumula salariul cu bursa pentru doctorat.
kandreea a scris:

Bună ziua! Mi-aţi putea spune, vă rog dacă având un loc de muncă (profesor în învăţământul primar) pot beneficia de bursa doctorală? Mulţumesc!

Legea nu interzice acest cumul,dar fiind vorba despre doctorat cu frecventa si la buget ,beneficiind de bursa, aveti obligatia de a fi prezent la cursuri seminarii si programul de cercetare cf contractului incheiat
Daca programul de munca din invatamantul primar coincide cu programul de doctorat acest lucru nu este posibil!
Ati putea eventual sa discutati cu indrumatorul dvs de doctorat despre acest aspect poate sa existe intelegere in ceea ce priveste programul ..
Vă mulţumesc tare mult!