Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Post scos la rezidentiat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Post scos la rezidentiat

Buna ziua! As dori sa stiu daca posturile pt medici scoase la concursul de rezidentiat asigura norma intreaga de lucru? Exista posibilitatea ca un spital mic sa scoata post daca nu poate asigura decat jumatate de norma?
Multumesc!
Da,este posibil,pt ca vorbim despre rezidentiat pe post,nu pe loc in centru universitar! Postul este in statul de functii aporobat al spitalului ,in cf cu necesarul respectivei unitati sanitare,cu care incheiati contract de munca si in care se intelege ca va trebui sa va desfasurati activitatea si dupa incheiarea specializarii prin rezidentiat ,cand veti sustine examenul de medic specialist si veti fi confirmat in specialitate!
pe listele cu posturi publicate nu se mentioneaza nimic despre asta. Ma gandesc ca ar trebui sa fie asigurata norma intreaga, nu sa te trezesti ca atunci cand iesi specialist nu ai decat o jumatate de norma
Daca nu este specificat cuantum post 1/2 in publicatia de concurs,atunci sunt posturi cu norma intreaga . De regula unitatile sanitare nu scot la concurs posturi pt rezidenti cu fractiune de norma.
ContSters400311, utilizator