Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament primit cadou si cerut inapoi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament primit cadou si cerut inapoi

In anul 1996, tatal meu (necasatorit), a cumparat din banii lui un apartament pe numele meu . Motivul a fost sa nu mai fie nevoie de succesiune dupa decesul lui, eu fiind unica mostenitoare. Contractul de vanzare- cumparare a fost intocmit la un notariat. In prezent, tatal meu in varsta de 84 ani, implicat intr-o relatie de concubinaj, imi solicita sa-i returnez apartamentul sau contravaloarea acestuia. Intrebarea mea este daca tatal meu poate sa castige acest apartament, dandu-ma in judecata?
Exista vreo mentiune in act care sa aminteasca de tatal dvs? In ce sens este dispozitia aceea (daca ea exista)?

Nu exista nucio mentiune.
Daca exista un contract de vanzare cumparare iar dvs. sunteti cumparatorul, si tatal nu apare mentionat nicaieri... puteti sta linistita. Totusi, cred ca este vorba doar de un conflict copil-parinte, pe care il puteti incheia folosind tact, rabdare si...timp.