Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta

Sentinta data in apel de catre tribunal intr-un proces de reincredintare minor poate fi atacata cu recurs la curtea de apel? Pe sentinta scrie 'Definitiva' si nu scrie nimic de genul 'cu drept de recurs....'
Multumesc.
Buna seara,
Nu, aceste dosare nu au decat calea de atac a apelului.
Daca este definitiva nu mai aveti decat caile de atac extraordinare: contestatia in anulare(art.503-508 NCPC) sau reviziurea(art.509-513 NCPC) daca va incadrati in aceste motive prevazute limitativ de lege.