Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare invaliditate definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare invaliditate definitiva

Buna ziua. Ma intereseaza ce inseamna ca decizia de pensionare pt invaliditate, necontestata, este definitiva. Nu se poate reanaliza dosar dupa 6 luni sau dupa un alt episod acut? Intreb pt cazul tulburarii bipolare si e episodului psihotic acut.
Definitiva = nu se mai poate contesta, nu se mai poate anula.
Restul problemelor se vor rezolva in baza art.107 din legea 263/2010
Vroiam sa deduc care este frecventa cu care se poate solicita comisie expertiza pt stabilire grad de invaliditate. Este vorba de o prima evaluare si teama de a fi respins dosarul de pensionare. De exemplu, daca decizia de respingere este definitiva si valabila 2 ani, mai bine o solicit la urmatoarea internare si as pierde maxim 2 luni de pensie in loc de 2 ani? !