Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce sanse am in instanta pentru custodia copilului daca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce sanse am in instanta pentru custodia copilului daca sotia ...

Ce sanse am in instanta pentru custodia copilului daca sotia este luata in evidenta la pshiatrie cu diagnisticele F23. 9 tulburare psihotica acuta si tranzitorie, nespecificata. F60.9 tulburare de personalitate, nespecificata. F23. 8 alte tulburări pshihotice acute si tranzitorii. TULBURARE DE PERSONALITATE, EPISOD PSIHOTIC TRANZISTORU? AȘTEPT UN RASPUNS SI NISTE SFATURI MULȚUMESC.
E sub tratament? Are un loc de munca?
Ce varsta are copilul?
Depinde dacă se va descurca sau nu cu minorul.
Urmează ca instanța sa analizeze toate probele și toate apărările.
Asa se face la un proces.

Daca va permiteți sa angajati avocat ar fi de mare utilitate.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu mai este sub tratament..tratamentul la luat o perioada de o luna.. Pentru ca ea imi spunea ca nu are nicmic.

gi-jane2 a scris:

E sub tratament? Are un loc de munca?
Ce varsta are copilul?

Pai am depus copile de la fisa medicala la dosar+de asta nu este la prima evidență la pshiatrie. A mai fost luata in evidență inainte sa ne cunoaștem. Atunci a stat 75 de zile la pshiatrie. Cea ce eu nu am știut. Am aflat de la mama iei cand fost episodul de cand suntem împreună. Anul trecut in vara.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Depinde dacă se va descurca sau nu cu minorul.
Urmează ca instanța sa analizeze toate probele și toate apărările.
Asa se face la un proces.

Daca va permiteți sa angajati avocat ar fi de mare utilitate.

București 2023

Buna ziua,

De principiu, locuinta minorului va fi stabilita la dumneavoastra.

Va fi efectuata o expertiza psihiatrica, pentru a fi determinata starea de sanatate psihica pe care o prezinta sotia dumneavoastra.

Exista posibilitatea ca aceasta sa fie diagnosticata cu o forma de psihoza.

Exista si posibilitatea ca episodul psihotic sa fie unul tranzitoriu, care sa nu revina.

Solicitati actele medicale de la unitatea spitaliceasca.

In ipoteza in care sotia dumneavoastra va fi diagnosticata cu o afectiune psihiatrica,in anumite momente neavand discernamant, locuinta minorului va fi stabilita la dumneavoastra, conform art. 400 din Codul civil.

Probabil ca este in imposibilitate de a asigura procesul de crestere si educarea a minorului, fiind bolnava psihic.

Un raspuns cert nu veti primi pe acest forum, hotararea va fi luata de catre instanta de judecata, in urma administrarii unui probatoriu amplu.

Va fi data eficienta principiului interesului superior al minorului.

Orice masura referitoare la minori este luata, de catre instanta de tutela, cu respectarea princiului sus enuntat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat