avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum cotest un PV intocmit in urma unui accident cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum cotest un PV intocmit in urma unui accident cu victime?

Buna ziua,
in luna ianuarie 2009 am fost implicata intr-un accident "soldat cu victime".
Initial i-a fost luat permisul celuilalt sofer, apoi el a primit permisul inapoi si mi-a fost retinut mie permisul.
Mi-a fost luat permisul pentru ca s-a considerat nu am acordat prioritate. Dupa 7 luni, adica abia acum 2 zile a venit rezolutia de la procuratura, pentru ca s-a considerat ca exista victime, pasagerul din celalalt autoturism avand o mana scrantita. Prin rezolutie s-a decis neinceperea urmaririi penale.
Am inteles ca urmeaza sa ma prezint la politie pentru ridicarea procesului verbal pe care intentionez sa il contest.
Va rog sa imi spuneti in cazul in care exista acea rezolutie de la procuratura schimba cu ceva situatia? Trebuie sa fac altceva sau este suficient sa fac contestatie la judecatorie contra procesului verbal intocmit?
Exista undeva vreun model pentru aceste contestatii?
Ce se intampla mai departe? Se va cere expertiza? Cine o cere?

Va multumesc.
Denisa
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:23, 28 August 2009
Din punctul meu de vedere ar fi interesant de vazut cum aratau cele doua autoturisme dupa accident

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea alcolemiei sacagiudan sacagiudan va doresc o zi buna .Am si eu o intrebare am fost inplicat intrun accident fara victime accidentul nu a fost provocat de mine dar in schimb eu am avut ceva ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis napoleonul napoleonul Salut, ma lamuriti,va rog,intr-o problema. Acum 2 luni a avut loc un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unui pieton. La manevra de mers inapoi,pt ... (vezi toată discuția)
Dovada circulatie - dosar plecat la parchet constantin2408 constantin2408 buna seara, sunt invinuit intr-un dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul conf.art.86 alin.2 (fapta petrecuta pe ... (vezi toată discuția)