Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum cotest un PV intocmit in urma unui accident cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum cotest un PV intocmit in urma unui accident cu victime?

Buna ziua,
in luna ianuarie 2009 am fost implicata intr-un accident "soldat cu victime".
Initial i-a fost luat permisul celuilalt sofer, apoi el a primit permisul inapoi si mi-a fost retinut mie permisul.
Mi-a fost luat permisul pentru ca s-a considerat nu am acordat prioritate. Dupa 7 luni, adica abia acum 2 zile a venit rezolutia de la procuratura, pentru ca s-a considerat ca exista victime, pasagerul din celalalt autoturism avand o mana scrantita. Prin rezolutie s-a decis neinceperea urmaririi penale.
Am inteles ca urmeaza sa ma prezint la politie pentru ridicarea procesului verbal pe care intentionez sa il contest.
Va rog sa imi spuneti in cazul in care exista acea rezolutie de la procuratura schimba cu ceva situatia? Trebuie sa fac altceva sau este suficient sa fac contestatie la judecatorie contra procesului verbal intocmit?
Exista undeva vreun model pentru aceste contestatii?
Ce se intampla mai departe? Se va cere expertiza? Cine o cere?

Va multumesc.
Denisa
Din punctul meu de vedere ar fi interesant de vazut cum aratau cele doua autoturisme dupa accident