Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare

buna ziua,

este obligatoriu sa se faca decizie de suspendare si sa se opereze in revisal, pentru un salariat care a absentant nemotivat 2 zile?
se poate doar pontarea ca nemotivat fara a se opera si in Revisal?

multumesc.
Potrivit art.51 alin. (2) C.mun., contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

In acest caz, suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatului este o facultate pentru angajator si nu o obligatie.

Astfel, se poate ponta nemotivat si fara a se opera in REVISAL.

Insa , ca recomandare, este bine sa operati si in REVISAL suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate.