Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort/Partaj/Incredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort/Partaj/Incredintare copil minor

Buna ziua .
Ma numesc C. V. si sunt casatorit cu N.D de aproximativ 3 ani si avem un copil de 1an si 6 luni.
Am locuit la domiciliul meu pe perioada sarcinei si pana ce copilul a implinit varsta de 7 luni.
In luna August 2015 socrii mei au cumparat un apartament pentru noi dar fiind sub ipoteca imobiliara este pe numele socrilor mei.
Apartamentul era intr-o stare foarte prosta fapt pentru care am facut renovarile de la 0 (instalatie gaz, apa , electrica sanitara tot....parchet gresie tencuieli etc)
L-am mobilat si utilat iar la final tragand linie am investit in el 35.000 lei.

Am urmatoarele intrebariȘ
1 . In situatia unui divort cum se va realiza partajul ?(mentionez ca am martori care sa ateste ca eu am locuit si investit in apartament)
2. Care sunt conditiile pentru a putea lua copilul in custodia mea, a tatalui .Sau ce trebuie sa dovedesc impotriva mamei pentru a lua aceasta custodie.
Multumesc anticipat.
Puteti sa va actionati socri in judecata pt a cere jumatate din investitie.
Ambii parinti veti exercita autoritatea parinteasca, iar daca mama il ingrijeste, are conditii decente de locuit, cel mai probabil e ca va locui la ea.
Cu partajul poate sa fie mai ușor decât cu obținerea minorului de catre tata în sensul ca aveți șanse mai mari nu ca ar fi mai ușor procesul.

La partaj ar cam trebui sa prezentați și ceva documente dacă nu se recunoaște ceea ce susțineți.
E posibil sa fie necesara și o expertiza.
Aveți un drept de creanță pentru investițiile făcute în casă. În ce privește stabilirea locuinței copilului veți toate șansele ca locuința să fie la dvs dacă asigurați condiții corespunzătoare pentru copil (locativ, alimentar, supraveghere etc), în comparație cu mama. Autoritatea părintească va fi comună.
Se va judeca conform interesului superior al copilului.
Condițiile locative sunt insuficiente pentru a da câștig de cauza tatalui.
În condiții de egalitate câștiga mama.
Este necesar ca sa fie o mare deosebire pe condiții locative și la mama sa fie precare.

Contează foarte mult atașamentul copilului fata de parinte.