Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

as vrea sa stiu daca faptul ca angajatorul nu a fost in stare sa produca o fisa a postului intr-un termen de doua luni imi da dreptul sa demisionez fara preaviz pe motivul ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Angajatorul are dreptul sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii si nu obligatia .

La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz, in condtiile prevazite de art.81 alin.8 C.mun.
ma repet ''nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contractul individual de munca.''
in contractul meu la capitolul F atributiile postului scrie atat
atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la contractul individual de munca.
Ce vreau eu sa spun este ca angajatorul,in aceasta situatie putea sa ma puna sa dau cu mopu' ....deci angajatorul m-aangajat sa exercit atributiile postului
daca nu am o fisa a postului si mergem dupa ureche, nu e bine,nu credeti?
De cand sunteti angajat la acel angajator ?

Ati solicitat in scris angajatorului sa va comunice fisa postului ?
de la 1 iulie si nu,nu i-am cerut in scris sa imi comunice fisa postului
Daca ati fi cerut in scris eliberarea fisei postului, iar angajatorul v-ar fi refuzat, atunci puteati demisiona fara preaviz fara niciun impediment, intrucat s-ar fi incalcat obligatia mentionata la art.8 alin.3 lit.a din HG 500/2011.

Dvs puteti sa va depuneti demisia fara preaviz si ramane la latitudinea angajatorului de a o contesta, demisia nu se aproba decatre angajator ci acesta ia la cunostinta de initiativa dvs.

In opinia mea situatia ca nu v-a fost comunicata fisa postului, nu s-ar incadra in art.81alin.7 C.mun.

Regualamentul intern l-ati semnat?