Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

as vrea sa stiu daca faptul ca angajatorul nu a fost in stare sa produca o fisa a postului intr-un termen de doua luni imi da dreptul sa demisionez fara preaviz pe motivul ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Nu este obligatorie aplicarea directa a acestei sanctiuni. Asa cum am mai spus, angajatorul poate aplica una dintre sanctiunile disciplinare prevazute de art.248 din Codul Muncii

In speta, in situatia nerespectarii preavizului pot fi posibile doua situatii:
1. c.i.m. poate fi desfacut disciplinar, in bazaart.61 lit.a C.mun., daca angajatorul doreste sa demareze procedura cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate.

2. c.i.m. poate inceta prin demisie
, daca angajatorul nu doreste sa demareze procedura cercetarii disciplinare pentru absente nemotivate. In acest caz, pe durata preavizului veti fi pontat nemotivat, absentele nemotivate fiind doar evidentiate in pontaj, in adeverinta de vechime si in D112.