Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM (contract individual de muncă)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM (contract individual de muncă)

dacă se refuză negocierea CIM , cât timp să aștept sau ce pot face ? menționez că lucrez din 1999 ,și este vb de refuzul de a negocia ,deși am făcut demersuri scrise și înregistrate
sexu, utilizator
Negocierea in ce sens ? Dati-ne mai multe detalii.
acum cred că sunt plătit în baza CCM (contract colectiv de muncă ) nu știu ,dar sunt plătit la fel ca și cum aș fi semnat ,nu am pierdut nimic ,dar este vb de negocierea individuală ,care conf CCM am dreptul

Aveti prevazuta in regulamentul intern o procedura privind negocierea individuala a c.i.m. ?

Banuiesc ca doriti negocierea unui nou salariu ?
da ,am acest drept prevăzut în CCM
Si la obligatia angajatorului de a participa la raspundere ce este prevazut , intrucat in Codul Muncii nu exista reglementata procedura negocierii individuale si doar dreptul salariatului la negociere colectiva si individuala (art.39 alin.1 lit. k).