Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere inspectorat scolar pentru echivalarea actului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere inspectorat scolar pentru echivalarea actului de studiu

buna ziua. as dori sa stiu ce trebuie sa contina o cerere adresata inspectoratului scolar general al inspectoratului scolar judetean prin care se solicita echivalarea actului de studii pentru liceu. va multumesc
Stimata doamna Crina, Cererea adresata Inspectoratului ªcolar Judetean privind echivalare act de studii liceale, pentru a fi solutionata corect trebuie sa contina urmatoarele acte doveditoare: copie de pe act ulde studii ce trebuie echivalat, copie de pe foaia matricola, tradusa daca este cazul si legalizata, adeverinta de la unitatea scolara la care ati absolvit studiile. Cererea insotita de actele justificative enumerate mai sus se va expedia la Ministerul Educaţiei Cercetarii si Inovarii, Directia Echivalari Acte de Studii de catre compartimentul specializat al Inspectoratului ªcolar Judeţean de domiciliu care are competenta solutionarii . Termenul de solutionare de la data inregistrarii cereri este de 30 de zile.
Consilier juridic, Vancea Veronica.