Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj si venituri din investitii.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj si venituri din investitii.

Buna ziua. Sunt in somaj din luna septembrie 2016.
Conform normelor de aplicare a Legii 76/2002; Art.15;Aliniatul 3.
(3) Se consideră că nu realizează venituri, potrivit prevederilor art. 5 pct. IV lit. c), art. 17 alin. (1) lit. f), art. 34 alin. (1) lit. b) şi alin. (3) lit. b) şi art. 66 alin. (1) din lege:
a) persoanele care nu realizează venituri impozabile sau care realizează venituri neimpozabile în conformitate cu Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare;
b) persoanele care realizează venituri din salarii reprezentând plăţi compensatorii acordate persoanelor disponibilizate din bugetul angajatorului, în temeiul contractului colectiv de muncă aplicabil;
c) persoanele care realizează venituri din investiţii, venituri din premii şi din jocuri de noroc şi venituri din transferul proprietăţilor imobiliare definite conform Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
ART. 91 - Definirea veniturilor din investiții
Veniturile din investiții cuprind:
a) venituri din dividende;
b) venituri din dobanzi;
c) câștiguri din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate; Norme metodologice
d) câștiguri din transferul aurului financiar, definit potrivit legii;
e) venituri din lichidarea unei persoane juridice.
Detin titluri de valoare si depozit bancar generator de dobanda.
Indemnizatia de somaj se poate cumula cu venituri din investitii (venituri din dobanzi si castiguri din transferul titlurilor de valoare).
Intrebarea mea este daca valoarea acestor castiguri este plafonata la un anumit nivel, ca in cazul activităţilor autorizate potrivit legii?
Tazulica a scris:
....
Intrebarea mea este daca valoarea acestor castiguri este plafonata la un anumit nivel, ca in cazul activităţilor autorizate potrivit legii?

Nu este plafonata valoarea acelor castiguri ca in situatia realizarii de venituri din activitati autorizate potrivit legii.
freelis a scris:

Nu este plafonata valoarea acelor castiguri ca in situatia realizarii de venituri din activitati autorizate potrivit legii.

Multumesc pentru lamuriri.
Tazulica, utilizator