avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit optiuni binare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit optiuni binare

Se impoziteaza castigurile din optiunile binare?
Ultima modificare: Vineri, 20 Octombrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:55, 23 Octombrie 2017
Da.

Cod fiscal:

ART. 91 - Definirea veniturilor din investiții
Veniturile din investiții cuprind:
c) câștiguri din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate;

(2) În aplicarea art. 91 lit. c) din Codul fiscal în cadrul instrumentelor financiare derivate tranzacționate pe piața la buna înțelegere (OTC) se includ, fără a se limita, următoarele:

a) forward pe cursul de schimb fără livrare la scadență;
b) swap pe cursul de schimb;
c) swap pe rata dobânzii;
d) opțiuni pe cursul de schimb fără livrare la scadență;
e) opțiuni pe rata dobânzii;
f) opțiuni pe acțiuni sau indici bursieri;
g) opțiuni pe alte active suport (de exemplu: mărfuri);
h) opțiuni binare;
i) forward rate agreement;
j) swap pe acțiuni;
k) sau orice combinații ale acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din titluri de stat=venituri din investitii? steef steef buna ziua, 1.Veniturile din dobanzile titlurilor de stat cumparate de la trezorerie sunt considerate venituri din investitii? 2.Au acelasi regim ca si ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj si venituri din investitii. Tazulica Tazulica Buna ziua. Sunt in somaj din luna septembrie 2016. Conform normelor de aplicare a Legii 76/2002; Art.15;Aliniatul 3. (3) Se consideră că nu realizează ... (vezi toată discuția)
Impozit venituri din optiuni binare on64 on64 Buna ziua, Am o intrebare pentru dumneavoarstra daca nu va suparati, sa imi replicati, eu fiind intr-o dilema cu demersurile pentru a plati impozitele ... (vezi toată discuția)