Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit optiuni binare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit optiuni binare

Se impoziteaza castigurile din optiunile binare?
george-neagu, moderator
Da.

Cod fiscal:

ART. 91 - Definirea veniturilor din investiții
Veniturile din investiții cuprind:
c) câștiguri din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate;

(2) În aplicarea art. 91 lit. c) din Codul fiscal în cadrul instrumentelor financiare derivate tranzacționate pe piața la buna înțelegere (OTC) se includ, fără a se limita, următoarele:

a) forward pe cursul de schimb fără livrare la scadență;
b) swap pe cursul de schimb;
c) swap pe rata dobânzii;
d) opțiuni pe cursul de schimb fără livrare la scadență;
e) opțiuni pe rata dobânzii;
f) opțiuni pe acțiuni sau indici bursieri;
g) opțiuni pe alte active suport (de exemplu: mărfuri);
h) opțiuni binare;
i) forward rate agreement;
j) swap pe acțiuni;
k) sau orice combinații ale acestora.