avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi

OUG 31/2013 a fost modificata si adoptata in Parlament, prin Legea nr. 384/2013, care prevede introducerea taxei pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi din 2017, la valoarea de 80 de lei/to, care sa creasca la 120 de lei/to in anul urmator.
Intrebare :
-- cine colecteaza , declara si plateste taxa catre Admin.Fondului de Mediu?
-- taxa va mari pretul existent de depozitare sau va fi evidentiata separat in factura?
-- exista norme pentru aplicarea taxei?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:46, 8 Noiembrie 2016
1.vor colecta, declara și plăti taxa proprietarii sau administratorii de depozite
2.cu siguranță tariful de depozitare va fi mai mare.
3. nu
Forma actualizată până la data de 30.06.2016 a OUG 196/ 2005 privind Fondul pentru mediu
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de salubrizare Haimi Haimi Potrivit Legii 384/2013 privind aprobarea OUG 31/2013 pentru modificarea și completarea OUG 196/2005 privind Fondul pentru mediu, de la 1 ianuarie 2017 a ... (vezi toată discuția)
Declaratie mediu carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Am incheiat un ctr. de depozitare a deseurilor cu o firma specializata . Mi s-a spus ca de acum inainte ( avand ctr. ) trebuie sa depun o ... (vezi toată discuția)
Majorare taxa salubritate rain4est rain4est Am auzit de la cativa administratori ca firmele de salubrizare vin cu noi contracte ce cuprind sume majorate la ridicarea gunoiului menajer . V-ati confruntat ... (vezi toată discuția)