Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi

OUG 31/2013 a fost modificata si adoptata in Parlament, prin Legea nr. 384/2013, care prevede introducerea taxei pentru depozitarea deseurilor la groapa de gunoi din 2017, la valoarea de 80 de lei/to, care sa creasca la 120 de lei/to in anul urmator.
Intrebare :
-- cine colecteaza , declara si plateste taxa catre Admin.Fondului de Mediu?
-- taxa va mari pretul existent de depozitare sau va fi evidentiata separat in factura?
-- exista norme pentru aplicarea taxei?
1.vor colecta, declara și plăti taxa proprietarii sau administratorii de depozite
2.cu siguranță tariful de depozitare va fi mai mare.
3. nu
Forma actualizată până la data de 30.06.2016 a OUG 196/ 2005 privind Fondul pentru mediu
[ link extern ]