avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 325 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine trebuie sa tina contractele ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine trebuie sa tina contractele ?

Buna dimineata !

Cine trebuie sa tina contractele institutiei publice ?
Ce salariat are aceasta obligatie de serviciu ?

Juristul ? sau contabilitatea ? ...
ţinând cont ca juristul face contractele,
iar contabilitatea trebuie sa faca platile.



Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 16:50, 5 Octombrie 2016
1." Evidenta contractelor " se tine in contabilitate,in ceea ce priveste sumele de plata/de incasat prin conturile de furnizori sau clienti daca e vorba de incasari in urma unor servicii/lucrari prestate de catre unitatea dvs.

2.Daca ne referim la contractare,atunci o evidenta a contractelor o regasim la biroul/serv. achizitii publice.

3. Daca ne referim la "contractele cu probleme" care implica angajarea institutiei in procese sau alte actiuni jurdice legate de procesul de contractare,atunci acele contracte fac obiectul muncii consilierului juridic din unitate De asemenea, un contract fie ca e vorba despre un contract de munca,un contract comercial poarta intotdeauna viza de legalitate a acestuia!
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
ContSters400311, utilizator
Va rog respectuos daca puteti sa imi dati si un articol de lege
care stabileste acest lucru.
Consultati fisele posturilor respective ,contabil furnizori/clienti ,referent achizitii,jurist etc dupa cum sunt incadrarile la dvs de acolo rezulta atributiile si responsabilitatile specifice posturilor,iar in ROF- REgULAMENT ORGANIZARE FUNCTIONARE se regasesc si atributiile fiecarei structuri din cadrul unitatii dvs
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
ContSters400311, utilizator
Am inteles ca se stabileste acest lucru
in functie de atributiile fiecarei structuri din cadrul institutiei publice....

Insa, directorul a spus ca da o dispozitie
doar in functie de o prevedere legala......
Sarcinile de detinere a contractelor institutiei
pot fi date unui salariat prin Fisa postului ?...
pentru ca nu exista vreo Procedura la nivelul institutiei in acest sens...

Va rog frumos sa ma mai ajutati cu un sfat si imi mai spuneti:
evidenta la zi a contractelor dintr-o institutie publica
cine trebuie sa o intocmeasca ?

Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
oanaportar, utilizator
oanaportar a scris:

Am inteles ca se stabileste acest lucru
in functie de atributiile fiecarei structuri din cadrul institutiei publice....

Insa, directorul a spus ca da o dispozitie
doar in functie de o prevedere legala......





Nu mai am de adaogat nimic la vazul unei astfel de ineptii.... ma indoiesc de profesionalismul dansului. Va rog sa-i transmiteti ca o dispozitie interna de acest gen o poate emite si avand ca temei prevederile din ROF(cu indicarea capitolului,articolului respectiv)
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
ContSters400311, utilizator

Alte discuții în legătură

Sunt sarcini ale salariatului sau ale conducerii ? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Directorul institutiei noastre vrea sa transmita catre Consiliul judetean un Plan de acţiune şi calendarul implementării ... (vezi toată discuția)
Salarizare si resurse umane in acelasi timp la bugetari adrian_st adrian_st Buna ziua! Am urmatoarea speta. In urma cu ceva ani, in baza unui concurs, am fost incadrat la o INSTITUTIE BUGETARA, ca economist salarizare, in principal, ... (vezi toată discuția)
In rof - obligatii contabil sef ? oanaportar oanaportar - angajatorul vrea sa prevada in ROF si faptul ca: - \\"Contabilul sef al unitatii organizeaza si raspunde de efectuarea inventarierilor periodice ale ... (vezi toată discuția)