avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... mutare de la medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

mutare de la medicul de familie

Poti pleca de la un medic de familie doar dupa o luna?
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 00:36, 6 Octombrie 2016
Schimbarea medicului de familie sau a medicului stomatolog nu se poate face decat dupa cel putin 6 luni de la ultima inscriere.
[ link extern ]
manolescuflorin a scris:

Poti pleca de la un medic de familie doar dupa o luna?


Da este posibil in anumite conditii sa schimbati medicul de familie dupa o luna.
Situaţiile în care asiguraţii se pot transfera de pe o listă de pacienţi pe lista altui medic de familie mai devreme de o dată la şase luni sunt urmatoarele:

- cazul în care domiciliul asiguratului se schimbă dintr-o localitate în alta,

-asiguratul este în arest preventiv,

-execută o pedeapsă privativă de libertate, precum şi la încetarea stării respective;

Aceste conditii au fost reglementate prin Contractul Cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016 – 2017,Hotărârea de Guvern 161 / 2016 .

@freeelis:

Informatiile din linkul postat nu sunt actualizate !
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2016
ContSters400311, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pacienti cumparati flori54 flori54 BUNA ZIUA!Medicul meu de familie a iesit la pensie iar eu am trecut, firesc,la un alt medic. Dupa 2luni mi s-a spus ca eu nu sunt inscrisa acolo unde am semnat ... (vezi toată discuția)
Schimbare medic familie SGRU2013 SGRU2013 Va rog frumos sa imi comunicati care sunt demersurile in vigoare pt schimbarea medicului de familie. Multumesc! (vezi toată discuția)
Schimbare medic familie danleescu danleescu Ma intereseaza ce trebuie sa fac si ce acte imi trebuie pentru a schimba medicul de familie in alt judet pentru o o pensionara. De asemenea pentru schimbarea ... (vezi toată discuția)